Ευχαριστίες για τη δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Ήταν ένα ζήτημα που έπρεπε να λυθεί αρκετό καιρό τώρα και, ευτυχώς, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας το έλυσε.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε φέτος σε ημέρες βροχής τα παιδιά να παραμένουν εντός της αίθουσας μαζί με τους διδάσκοντες για να μη δημιουργούνται οχλαγωγία και κίνδυνοι ατυχήματος εντός των διαδρόμων. Ωστόσο, μετά από αυτή την απόφαση συχνές ήταν οι αναφορές των εκπαιδευτικών του σχολείου για την επικινδυνότητα που υπάρχει, όταν μαθητές και μαθήτριες πλησίαζαν στα ανοιχτά παράθυρα τριών αιθουσών του 1ου ορόφου. Ο τοίχος εντός των αιθουσών δεν έχει μεγάλο ύψος ώστε να είναι ασφαλή τα παιδιά, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος πτώσης από τον 1ο όροφο.

Το πρόβλημα συζητήθηκε με τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και η λύση δόθηκε γρήγορα με την μερική εξωτερική περίφραξη με κάγκελα σε πλάτος ενός παραθύρου καθεμιάς από τις τρεις αίθουσες. Έτσι τώρα οι μαθητές/τριες μπορούν να έχουν το παράθυρο ανοιχτό και να αερίζουν την αίθουσά τους χωρίς να διατρέχουν κανέναν κίνδυνο. Επιπλέον έγινε προσθήκη σε κάγκελο της σκάλας του εσωτερικού διαδρόμου, το οποίο δεν είχε το ύψος που έπρεπε, ώστε να αποτρέπει κάθε κίνδυνο.

Ευχαριστούμε θερμότατα τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που για μια ακόμη φορά συνέβαλαν στην επίλυση ενός προβλήματος των σχολικών μας υποδομών, στην προκειμένη περίπτωση φροντίζοντας για την ασφάλεια των παιδιών και την αποτροπή δυσάρεστων ατυχημάτων.