Ομιλία με θέμα τον Εθισμό στο Διαδίκτυο

Μια πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε οι εκπαιδευτικοί των μεγάλων τάξεων, τα παιδιά και οι γονείς μας στο σχολείο την Δευτέρα 8 Απριλίου 2024. Εισηγητής ήταν ο καθηγητής Πληροφορικής Δ.Ε. κ. Βάιος Κοφίτσας και το θέμα που ανέπτυξε ήταν ο Εθισμός στο Διαδίκτυο. Κατά τη διάρκεια της εισήγησής του ακούστηκαν και αργότερα συζητήθηκαν ιδιαίτερα σημαντικές πληροφορίες για τον τρόπο χρήσης του Διαδικτύου από τα παιδιά, τα οφέλη, τους κινδύνους και τον εθισμό σε αυτό, φαινόμενο δυστυχώς πολύ συχνό στην εποχή μας.

Χαρακτηριστικό τους ενδιαφέροντος που προκάλεσε η εισήγηση για το τόσο επίκαιρο και άμεσα συνδεδεμένο με την καθημερινότητα των μαθητών/τριών ζήτημα, ήταν ότι κατά την μία ώρα που διήρκεσε η εισήγηση επικράτησε απόλυτη ησυχία και προσήλωση, ενώ μετά το τέλος της ομιλίας ο κ. Κοφίτσας δέχτηκε καταιγισμό ερωτημάτων από ενήλικες και παιδιά.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων και κάποιοι από τους γονείς του σχολείου. Η διοργάνωση έγινε με τη συνεργασία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας και του Συλλόγου Διδασκόντων. Μάλιστα ο αρχικός προγραμματισμός περιελάμβανε ως δεύτερο εισηγητή τον αστυνόμο κ. Πρόδρομο Τσουκαλά με θέμα τα ναρκωτικά, αλλά η επίσκεψή του δυστυχώς ματαιώθηκε την τελευταία στιγμή εξαιτίας έκτακτων υπηρεσιακών υποχρεώσεων.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κοφίτσα για την τόσο άρτια και κατατοπιστική παρουσίαση του θέματος και, επίσης, τα μέλη του Συλλόγου Γονέών και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη συνεισφορά τους στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης.