Η βιβλιοθήκη και ο ρόλος της

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες του Ε2 συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη δασκάλα του τμήματος Αναστασία Σοφιάδου επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σιδηροκάστρου, όπου τους υποδέχτηκε φιλόξενα όπως πάντα η κ. Μαρία Ζάμπρου, που επιμελείται κάθε χρόνο πολλά προγράμματα στα οποία συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες όλων των βαθμίδων της πόλης μας.

Παρακάτω παραθέτουμε τους λόγους και το περιεχόμενο αυτής της πολύ εποικοδομητικής επίσκεψης, όπως την περιέγραψε η κ. Ζάμπρου στη σελίδα της βιβλιοθήκης στα κοινωνικά δίκτυα:

“Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, τη βιβλιοθήκη μας επισκέφτηκαν στις 4/4/24 τα παιδιά της Ε’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου με τη δασκάλα τους κ. Αναστασία Σοφιάδου και το δ/ντή τους κ. Ευθύμη Τσιλικίδη.
Ξεναγήθηκαν στο χώρο, είδαμε τον τρόπο που είναι ταξιθετημένα τα βιβλία και τις κατηγορίες τους. Είπαμε πως όταν αναφερόμαστε στον όρο “Βιβλιοθήκη” δεν εννοούμε μόνο το κτίριο και τις συλλογές βιβλίων και περιοδικών, αλλά κυρίως επικεντρωνόμαστε στο ρόλο της ο οποίος είναι πολυδιάστατος. Στόχος της είναι η προώθηση και η διάδοση της γνώσης. Λειτουργεί σα μορφωτικό, πνευματικό και ψυχαγωγικό κέντρο θέτοντας δωρεάν το υλικό της και τις υπηρεσίες της, βοηθώντας τον πολίτη να συμμετέχει ισότιμα στο δικαίωμα της μόρφωσης και της πληροφόρησης.
Μιλήσαμε για τη λειτουργία της, τον τρόπο δανεισμού κλπ. Έτσι πήραμε στα χέρια μας κάποια βιβλία λογοτεχνίας όπως το “Ένα παιδί μετράει τ’ άστρα” του Μενέλαου Λουντέμη, “Το καπλάνι της βιτρίνας” της Άλκης Ζέη, το “Ο θησαυρός της Βαγίας” της Ζωρζ Σαρή, “Το σεντούκι με τις πέντε κλειδαριές” του Ευγένιου Τριβιζά κ.ά., τα ξεφυλλίσαμε και αναφερθήκαμε στο περιεχόμενό τους και το νόημά τους.
Τα παιδιά έγιναν για λίγο μικροί συγγραφείς, δημιουργώντας το δικό τους βιβλίο, σύμφωνα με την παιδαγωγική του Φρενέ, διακεκριμένου Γάλλου παιδαγωγού και εκπαιδευτικού μεταρρυθμιστή, η οποία έχει βασικό σκοπό ένα ελεύθερο, ανοιχτό και συνεργατικό σχολείο. Έτσι στηρίχτηκαν σε μία απ’ τις παιδαγωγικές του “Το μικρό βιβλίο” και έγραψαν το δικό τους μικρό βιβλίο, το εικονογράφησαν με τη φαντασία τους και το χάρισαν στη βιβλιοθήκη μας.
Η βιβλιοθήκη μας είχε ετοιμάσει ένα μικρό κουίζ με ερωτήσεις σχετικές με τα βιβλία που είδαμε, και τα παιδιά έπαιξαν με χαρά.
Ήταν μια όμορφη δράση που τιμά το βιβλίο και δη το παιδικό βιβλίο!”

Από την πλευρά μας οφείλουμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς την κ. Ζάμπρου για την αέναη προσπάθειά της να φέρνει τους μαθητές και τις μαθήτριες πιο κοντά στο βιβλίο και στα αγαθά που μας προσφέρει η ανάγνωση. Οι συνεχόμενες δράσεις της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Σιδηροκάστρου την έχουν καταστήσει πραγματικά ένα ολοζώντανο κύτταρο πολιτισμού για το Σιδηρόκαστρο και την ευρύτερη περιοχή.