Η εκδήλωση για την επέτειο της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

Πολύ ωραία ήταν η συνεργασία μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών των τμημάτων της Ε τάξης (Ε1, Ε2) στη σχολική μας εκδήλωση για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Τα δύο τμήματα παρουσίασαν το θεατρικό έργο  “Η συμβολή της θάλασσας στην επανάσταση του 1821”. Το σενάριο του έργου είναι  βασισμένο στο ιστορικό μυθιστόρημα της Γαλάτειας Γρηγοριάδου Σουρέλη «Ο μικρός μπουρλοτιέρης», ένα απόσπασμα του οποίου περιλαμβάνεται και στο ανθολόγιο της Ε΄-ΣΤ΄ τάξης.

Οι γυναικείες μορφές του αγώνα στη θάλασσα είναι αυτοσχέδια προσθήκη, διότι δεν αναφέρονται στο μυθιστόρημα. Η ροή του θεατρικού ήταν έτσι δομημένη ώστε κατά την διάρκεια της παρουσίασης να  εμφανίζονται  σχεδόν όλες οι μορφές των αγωνιστών/τριών της θάλασσας με βασικό ήρωα ένα μικρό παιδί που συνδέει τα γεγονότα μεταξύ τους.

Η εκδήλωση ήταν πολύ επιτυχής και τα παιδιά που εργάστηκαν γι’ αυτήν με πολύ μεράκι και καλή διάθεση στο τέλος καταχειροκροτήθηκαν από τους συμμαθητές/τριές τους αλλά και τους 40 και πλέον ενήλικες που παρακολούθησαν την παράσταση παρά το εργάσιμο της ημέρας.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες της Ε τάξης, στις δύο υπεύθυνες εκπαιδευτικούς των τμημάτων Βασιλική Ντικμπασάνη και Αναστασία Σοφιάδου, στην Εικαστικό του σχολείου μας Ευαγγελία Αγγελάκη για το ομοίωμα τμήματος καραβιού της εποχής  που χρησιμοποιήθηκε ως κύριο σκηνικό, αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους αρωγούς της παράστασης.