Τελετή λήξης σχ. έτους 2015-16

Λήξη σχολικού έτους 2015-16

Το βράδυ της Κυριακής 12 του Ιούνη, μετά από μια αναβολή λόγω του καιρού, η σχολική κοινότητα του 2ου Δημ. σχολείου Σιδηροκάστρου γιόρτασε το τέλος της σχολικής χρονιάς. Με τα βλέμματα όλων στραμμένα στον ουρανό, γιατί οι προγνώσεις προέβλεπαν ασθενή βροχόπτωση, ξεκίνησε η γιορτή με τους μαθητές της ΣΤ να χορεύουν και να τραγουδούν τον ύμνο του 2ου Δ Σχολείου. Στη συνέχεια οι μαθητές της Β απέδωσαν ένα θεατρικό δρώμενο με τίτλο « Τα συναισθηματάκια» ενώ στη συνέχεια οι μαθητές της Α αποχαιρέτισαν χορεύοντας τους μαθητές της ΣΤ .Ακολούθησαν χορευτικά με τους μαθητές της Γ και Ε τάξης, ενώ μαθητές της Δ και Ε τάξης διασκέδασαν το κοινό με τα παιχνίδια τους. Τη σκυτάλη πήραν ξανά οι τελειόφοιτοι με το θεατρικό «Επαγγέλματα». Και ενώ όλα πήγαιναν κατ? ευχήν και το πρόγραμμα πλησίαζε στο τέλος, με τον Σύλλογο Γονέων να απονέμει αναμνηστικά στους τελειόφοιτους, άνοιξαν οι ουρανοί και πλημμύρισε ο τόπος, διακόπτοντας το πρόγραμμα και την βραδιά ταβέρνας που είχε ετοιμάσει ο Σύλλογος Γονέων.
Συγχαρητήρια στην Ντικμπασάνη Βασιλική που είχε την επιμέλεια της γιορτής. Στους καθηγητές Φ.Α Ιωαννίδου Ανατολή, Κωνσταντίνου Νικολέτα και Λεβέντη Στέργιο που επιμελήθηκαν τους χορούς και τα παιχνίδια, και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου που βοήθησαν στην άρτια προετοιμασία της γιορτής.
Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων που όπως πάντα υποστήριξε και οικονομικά την εκδήλωση. Κρίμα που η βροχή δεν επέτρεψε να γίνουν όλα όσα με πολύ κόπο είχαν προετοιμάσει.
Ευχαριστούμε τον Δήμο για την τεχνική υποστήριξη που παρείχε (εξέδρα, καθίσματα,).

Στους μαθητές μας που αποχαιρετίσαμε, στους τελειόφοιτους, ευχόμαστε να? ναι πάντα υγιείς και τώρα που άνοιξαν τα πανιά τους να έχουν καλοτάξιδες θάλασσες.