Διημερίδα Αγωνιστικού Προσανατολισμού

Για ένα διήμερο μέσα στον Νοέμβρη του 2018 οι μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια δίωρη θεωρητική κατάρτιση και στη συνέχεια να συμμετέχουν σε μια ωριαία δραστηριότητα Αγωνιστικού Προσανατολισμού (orienteering).

Εισηγητής ήταν ο Βασίλης Χορτομάρης, πολιτικός μηχανικός που ασχολείται πολύ καιρό με το ενδιαφέρον αυτό αγώνισμα. Με εργαλεία ένα εξαιρετικής ακρίβειας τοπογραφικό διάγραμμα που σχεδίασε και χάρισε στο σχολείο μας και πολλές πυξίδες μύησε τα παιδιά μας σε μια σύνθετη δραστηριότητα γνώσεων, δημιουργικής σκέψης και κίνησης προσφέροντάς τους τόση χαρά, ώστε πολλά από αυτά ζήτησαν την επανάληψή της.

Ευχαριστούμε θερμά τον Βασίλη για την πολύ γόνιμη παρουσία του στο σχολείο μας, αλλά και τον Κώστα Βουνζουλάκη, συνάδελφό μας της Φυσικής Αγωγής που εμπνεύστηκε και πρότεινε την πρόσκληση του Βασίλη και συνεργάστηκε μαζί του στη διεξαγωγή του προγράμματος. Τους ευχόμαστε να είναι πάντα δημιουργικοί!