Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα Αγωνιστικού Προσανατολισμού

Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα αγωνιστικού προσανατολισμού

Το σχολείο μας με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής Βουνζουλάκη Κωνσταντίνου έλαβε μέρος στην παγκόσμια ημέρα Αγωνιστικού Προσανατολισμού, ένα άθλημα που βρίσκεται στο ξεκίνημά του στην Ελλάδα και έχει βρει αρκετούς φίλους στην περιοχή των Σερρών.

Το άθλημα του Αγωνιστικού Προσανατολισμού (Orienteering) συνδυάζει γνώσεις, οξύνοια, δημιουργική σκέψη και καλή φυσική κατάσταση. Όλα αυτά το κάνουν ιδιαίτερα δημοφιλές και παιδαγωγικά ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα τη διαρκή εξάπλωσή του στην εκπαίδευση, με αποκορύφωμα την πρόσφατη συνάντηση δεκάδων σχολείων με τη συμμετοχή περισσότερων των χιλίων μαθητών μαθητριών του νομού στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση του σχολείου που διήρκεσε 3 διδακτικές ώρες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών.