Ενημερωτική συνάντηση διευθυντή – γονέων για θέματα λειτουργίας του σχολείου και της σχολικής κοινότητας

Την Παρασκευή 29-09-2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ύστερα από πρόσκληση του διευθυντή κ. Ευθύμιου Τσιλικίδη ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου και της σχολικής κοινότητας, όπως:

-Το παιδί στο σχολείο: η ίδια διαφορετική προσωπικότητα.  Προδιαθέσεις, ανακαλύψεις, αμφισβητήσεις, αλλαγές σε μια πορεία διαρκούς κοινωνικοποίησης.

-Συνεργασία με τον δάσκαλο: Παιδαγωγικά και ζητήματα συμπεριφοράς. Σεβασμός, φιλομάθεια, μαθητικές και άλλες συνήθειες που πιθανότατα εναντιώνονται στο εκπαιδευτικό έργο (τάμπλετ, ελλιπής ύπνος, ομάδες γονέων κ.α.).

-Εσωτερικός κανονισμός. -Παραβατικότητα: η στάση του σχολείου και του γονέα. Η μεταξύ τους διαφοροποίηση έχει συνέπειες.

-Επιδόσεις, βαθμολογία. Η βασική αντίληψη των εκπαιδευτικών. Συνεργασία και διαχείριση από τους γονείς.

-Λειτουργία Τμήματος Ένταξης

-Επικοινωνία με το σχολείο και τον διευθυντή: Τηλέφωνο, επίσκεψη, ιστοσελίδα, e-mail. Στόχος πάντα ο ειλικρινής και ανοιχτός διάλογος.

-Σχολικές δράσεις, εκδρομές, εορτές, παρελάσεις.

-Προσέλευση, αποχώρηση, έκτακτα περιστατικά, πολιτική προστασία.

Η συνάντηση διεξήχθη αρχικά με τη μορφή μιας περίπου ωριαίας διάλεξης και στη συνέχεια δόθηκε χρόνος για ερωτήματα και διάλογο.

Ευχαριστούμε θερμά τους περίπου 20 γονείς – κηδεμόνες μαθητών/τριών που παρευρέθηκαν.