Η ταινία “Αϊλί εμέν” στις εκδηλώσεις του Πολιτιστικού Συλλόγου Βυρώνειας

Η ταινία της ΣΤ’ τάξης του σχολικού έτους 2019-20 με τίτλο “Αϊλί εμέν” και θέμα την ιστορία του Ποντιακού Ελληνισμού  επιλέχθηκε από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Βυρώνειας για να προβληθεί τη Δευτέρα 10 Αυγούστου, τρίτη ημέρα των θερινών εκδηλώσεων του Συλλόγου για το 2020, η οποία ήταν αφιερωμένη στον κινηματογράφο.

Ο πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου κ. Κελίδης Παναγιώτης παράλληλα με την επιλογή της ταινίας επικοινώνησε μαζί μας και προσκάλεσε τους συντελεστές εκπ/κους κ. Ντικμπασάνη Βασιλική και κ. Δομτζίδη Απόστολο, αντιπροσωπεία των μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης που συμμετείχαν στην δημιουργία καθώς επίσης και τον δ/ντη του σχολείου στην προβολή.

Εκεί, στο θεατράκι της πλατείας του χωριού, όλη η ομάδα του 2ου Δημοτικού Σιδηροκάστρου είχε την χαρά και την τύχη να συναντήσει και να γνωρίσει από κοντά τη συγγραφέα του βιβλίου “Λάμνοντας την ιστορία με το άροτρο της πατρικής μνήμης” κ. Μαρία Αμανατίδου Ιωσηφίδου, στο οποίο στηρίχθηκε το σενάριο της ταινίας, να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις με την ίδια και τον σύζυγό της που την συνόδευε για την κινηματογραφική του μεταφορά.

Ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά όπου όλη η αντιπροσωπεία του σχολείου μας παρακολούθησε την ταινία μαζί με τους κατοίκους και τους φίλους του Πολιτιστικού Συλλόγου Βυρώνειας που παραβρέθηκαν. Ο πρόεδρος κ. Κελίδης Παναγιώτης αφού προλόγισε την ταινία, κάλεσε στο βήμα την υποδ/ντρια του σχολείου μας κ. Βασιλική Ντικμπασάνη για να μιλήσει για το ιστορικό της δημιουργίας και, τέλος, χάρισε στο σχολείο μας ένα όμορφο αναμνηστικό δίπλωμα.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μαρία Αμανατίδου Ιωσηφίδου καταρχάς για το βιβλίο της και την έμπνευση που χάρισε μ’ αυτό στους μικρούς και μεγάλους δημιουργούς μας και, βεβαίως, τον κ. Κελίδη, ο οποίος ως Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Βυρώνειας είχε την ιδέα και την πρωτοβουλία να μας απευθύνει την πρόσκληση και να τιμήσει την κινηματογραφική μας ομάδα με την προβολή της ταινίας στις εκδηλώσεις του Συλλόγου του. Του ευχόμαστε, μάλιστα, ως νεοεκλεγέντα, καλότυχη και δημιουργική θητεία στα νέα του καθήκοντα.

Μπορείτε να δείτε την ταινία στην ηλεκτρονική διεύθυνση: