Η τελετή λήξης του σχολικού έτους 2022-23

Το έτος που έληξαν επιτέλους οι περιορισμοί για τον κορωνοϊό βρήκε το σχολείο μας έτοιμο για μια τελετή λήξης από τα παλιά: με θεατρικά σκετς, μουσικοχορευτικά δρώμενα και τραγούδια, εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες και γονείς γιορτάσαμε τη λήξη του σχολικού έτους 2022-23 σε μια πολύ όμορφη και συγκινητική βραδιά, που με την πολύτιμη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων κράτησε μέχρι αργά τη νύχτα.

Για την ωραία αυτή εκδήλωση που κράτησε περισσότερο από μιάμιση ώρα εργάστηκαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Κι όταν λέμε όλοι, το εννοούμε: ό,τι ετοίμασαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων βρήκε την αμέριστη στήριξη των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων. Έτσι καταλήξαμε στο -κατά γενική ομολογία- πολύ καλό αποτέλεσμα, το οποίο είχαμε και είχε την τύχη να παρακολουθήσει πλήθος κόσμου, περισσότεροι από 300 ίσως άνθρωποι.

Ήταν πράγματι όπως υπογράμμισαν και γονείς μαθητών του σχολείου πριν από τον κορωνοϊό, μια βραδιά που “μας θύμισε τις παλιές, επιτυχημένες εκδηλώσεις του 2ου Δημοτικού”. Και το πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι ακόμη πλουσιότερο, αν ο εκπαιδευτικός μας της Φυσικής Αγωγής δεν είχε ένα βαρύ τραυματισμό λίγες ημέρες πριν την τελετή, που δεν του επέτρεψε να μας παρουσιάσει το -ημίωρο σχεδόν- αθλητικό μέρος αυτής της εκδήλωσης.

Στην επιτυχία του προγράμματος βοήθησαν τα μέγιστα και οι γονείς μας. Τα μέλη του Δ.Σ με πολύ μεράκι οργάνωσαν τα τραπέζια, τις καρέκλες από νωρίς και πρόσφεραν στους προσκεκλημένους γονείς σουβλάκια, μπύρες και αναψυκτικά, οργάνωσαν λαχειοφόρο αγορά, κράτησαν τον κόσμο και το κέφι ως αργά αφού είχαν προσλάβει DJ και, φυσικά, βράβευσαν με αναμνηστικά δώρα τα τιμώμενα πρόσωπα που όλοι και όλες αποχαιρετίσαμε με συγκίνηση: τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης, τα πρόσωπα στα οποία ήταν ιδιαίτερα αφιερωμένη αυτή η εκδήλωση.

Όλοι και όλες όμως οι μαθητές και οι μαθήτριες ήταν υπέροχοι. Παρότι οι προετοιμασίες για τη γιορτή ξεκίνησαν μετά τις διακοπές του Πάσχα, κάνοντας τη δουλειά που έπρεπε όλοι και όλες κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις των ρόλων τους κι έτσι ηθοποιοί, χορευτές και τραγουδιστές ένωσαν τις  δυνάμεις τους σε ένα πρόγραμμα που ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκόμενους.

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες, θερμές ευχαριστίες στους γονείς μας και ευχές για ένα χαρούμενο και ξένοιαστο καλοκαίρι, με υγεία και αγάπη. Να είμαστε όλοι και πάλι εδώ, στο 2ο Δημοτικό τον Σεπτέμβρη, ξεκούραστοι και ξεκούραστες!