Καταλογογραφήθηκε ψηφιακά και τίθεται σύντομα σε λειτουργία η δανειστική βιβλιοθήκη

Η ψηφιακή καταλογογράφηση και η δυνατότητα ηλεκτρονικής ενημέρωσης και προβολής του υλικού της δανειστικής βιβλιοθήκης του 2ου Δημοτικού Σχολείου είναι πλέον γεγονός.

Αρχικά όλοι οι τόμοι που υπήρχαν στο σχολείο αξιολογήθηκαν ως προς την καταλληλότητα του περιεχομένου  και την κατάσταση που βρίσκονται. Τόμοι που αναζητήθηκαν με βάση το βιβλίο βιβλιοθήκης και δεν βρέθηκαν ή άλλοι που απορρίφθηκαν λόγω φθοράς καταγράφηκαν σε πρωτόκολλο καταστροφής. Όλοι οι υπόλοιποι καταγεγραμμένοι και μη καταχωρήθηκαν ως περιουσιακά στοιχεία του σχολείου αρχικά στο σύστημα Myschool  και στη συνέχεια στο ηλεκτρονικό πρόγραμμα δανεισμού  mylib, που είναι εξίσου ασφαλές, γιατί ανήκει στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Συνολικά 1292 τόμοι 21 κατηγοριών καταχωρήθηκαν με όλα τα στοιχεία των βιβλίων: τίτλο, ονοματεπώνυμο συγγραφέα, εκδότη, έτος έκδοσης, ISBN αν υπάρχει, φωτογραφίες εξωφύλλου, σελίδες.

Όλα αυτά είναι πλέον διαθέσιμα στα μελλοντικά μέλη με ένα απλό κλικ στον σύνδεσμο της δανειστικής βιβλιοθήκης στην ιστοσελίδα του σχολείου πατώντας τη φωτογραφία με τον σχετικό τίτλο:

Κάθε επισκέπτης μπορεί να ενημερωθεί με λεπτομέρειες για όλο το υλικό της βιβλιοθήκης, το οποίο σε 10 περίπου ημέρες θα τεθεί στη διάθεση των μελών, αφού πρώτα ολοκληρωθεί η ηλεκτρονική εγγραφή των μελών και εκδοθούν οι κάρτες δανεισμού κάθε μέλους. Ο δανεισμός θα γίνεται πλέον μόνο με ηλεκτρονική καταχώρηση και με βάση τον κανονισμό λειτουργίας που έχει ήδη αναρτηθεί στη σελίδα.

Παρακαλούμε τους γονείς να υπογράψουν το έντυπο συναίνεσης και να παρέχουν τα απαραίτητα στοιχεία επικοινωνίας για την εγγραφή των παιδιών και, αν επιθυμούν, να εγγραφούν και οι ίδιοι ως μέλη (προσφέρεται η δυνατότητα), αφού πρώτα διεξάγουν μια μικρή έρευνα για να δουν το υλικό. Το έντυπο για τη συναίνεση και την εγγραφή των μελών θα διανεμηθεί στα παιδιά το συντομότερο δυνατό,  πιθανότητα τη Δευτέρα 24-02-2020.

Επισημαίνεται ακόμη ότι η χρήση ενεργών e-mail των γονέων πέρα από τη χρήση τους για τη βιβλιοθήκη θα χρησιμοποιηθεί στο άμεσο μέλλον και για την ταχύτερη ηλεκτρονική ενημέρωσή τους για όλα τα επίκαιρα τρέχοντα θέματα του σχολείου.