Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ 3-12-2022

Η Τρίτη 6 Δεκεμβρίου ήταν η μέρα που αφιέρωσε το σχολείο μας στα άτομα με αναπηρία, ενώ η Παγκόσμια Ημέρα για τα ΑΜΕΑ έχει οριστεί στις 3 Δεκεμβρίου, που όμως φέτος ήταν Σάββατο. Έτσι ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε να πραγματοποιήσει το αφιέρωμα ανά τάξη τρεις ημέρες αργότερα.

Για τον σκοπό αυτό οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί τμημάτων της Ε και της ΣΤ τάξης Δομτζίδης Απόστολος και Παλαποϊδου Μαρία συνεργάστηκαν με την υπεύθυνη δασκάλα Ειδικής Αγωγής του Τμήματος Ένταξης Δοδακοπούλου Μαρία.

Η διδασκαλία ήταν βιωματική και βασίστηκε στην εμπειρική παρατήρηση και κατανόηση των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία. Οι εκπαιδευτικοί μεταμόρφωσαν με ταινίες, επιδέσμους και διάφορους άλλους τρόπους μαθητές και μαθήτριες σε άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοιες δυσκολίες με άτομα με αναπηρίες ώστε να έρθουν στη θέση τους και να αντιληφθούν τις ιδιαιτερότητες της καθημερινότητάς τους.

Στη συνέχεια έγινε διάλογος όπου συζητήθηκαν ο βαθμός δυσκολίας των αναπηριών και οι τρόποι που μπορούμε να βοηθήσουμε ανάπηρους συνανθρώπους μας.

Μαθητές και μαθήτριες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και προσέγγισαν το θέμα με ευαισθησία και φιλομάθεια.