Παραδοσιακά κάλαντα και ευχές για καλά Χριστούγεννα και ευτυχές το νέο έτος από τα πρωτάκια και τα δευτεράκια μας!

Παραδοσιακά κάλαντα από πολλά μέρη της Ελλάδας -αρκετά από τα οποία ακούσαμε για πρώτη φορά, καταπληκτικές παραδοσιακές φορεσιές και εξαιρετικά σκηνικά περιελάμβανε η πραγματικά πολύ ζεστή χριστουγεννιάτικη εκδήλωση που παρουσίασαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί της Α΄τάξης Ελένη Γιούρη και της Β’ τάξης Βράγκα Δήμητρα, με βοηθό τους τον αναπληρωτή διευθυντή Απόστολο Δομτζίδη στην οπτικοακουστική υποστήριξη της γιορτής.

Τα πρωτάκια και τα δευτεράκια μας, πολύ καλά προετοιμασμένα και με εξαιρετική διάθεση κατάφεραν να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών και των πολλών γονέων του σχολείου που παρευρέθηκαν εκεί, παρότι η Παρασκευή 22-12-2023 ήταν ημέρα εργάσιμη.

Είπαν τα κάλαντα, έδειξαν τα στολισμένα καραβάκια τους, μας πέταξαν λουλούδια, έφεραν ρόδια για το γούρι, ζύμωσαν, έφαγαν, χόρεψαν, έκαναν ό,τι μπορείτε να φανταστείτε με βάση πάντα τα έθιμα του τόπου μας που παρουσίασαν. Και τα πήγαν περίφημα, όπως και η αφηγήτριά μας, μαθήτρια του Ε1, Δέσποινα Χοτζούδη!

Τα πρωτάκια έβαλαν το χεράκι τους και στο ομαδικό κολλάζ της ελιάς που ετοίμασαν ως μέρος του σκηνικού για την εκδήλωσή τους μαζί με την εικαστικό του σχολείου μας Ευαγγελία Αγγελάκη, η οποία κατασκεύασε και ένα σχεδόν αληθινό τζάκι, που επίσης διακόσμησε τη σκηνή.

Η πραγματική όμως έκπληξη ήταν οι 30 παραδοσιακές φορεσιές που ετοιμάστηκαν για όλα τα παιδία που συμμετείχαν, κομμένες και ραμμένες στα μέτρα τους με πολύ μεράκι αλλά και εκπληκτικό σχεδιασμό.

Όλη αυτή η δουλειά που αποτέλεσε και το θεμέλιο της επιτυχίας της εκδήλωσης ήταν μια ευγενική και γενναιόδωρη προσφορά της κ. Σεβαστής Κούρτογλου και του συζύγου της Κωνσταντίνου Φλωρίδη, γονέων της Κωνσταντίνας μας της Α΄ τάξης, τους οποίους πραγματικά δε βρίσκουμε λόγια να τους ευχαριστήσουμε για τα χρήματα που δαπάνησαν και τις ώρες που εργάστηκαν για να πετύχει η εκδήλωση του σχολείου μας.

Σύσσωμος ο Σύλλογος Διδασκόντων τους συγχαίρει και τους ευχαριστεί με ειδική ευχαριστήρια επιστολή του γι’ αυτή την καταπληκτική δωρεά.

Καλά Χριστούγεννα κι ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος για όλους και όλες! Κι αν θέλετε να πρωτοτυπήσετε στα κάλαντα, ρωτήστε τα πρωτάκια και τα δευτεράκια μας! Αυτά ξέρουν!