Στιγμιότυπα από τις δράσεις της 6ης Μαρτίου, πανελλήνιας ημέρας ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό

Όπως είναι γνωστό η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί στη χώρα μας ως ημέρα δράσεων ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας επέλεξε φέτος να γίνουν δράσεις ανά τμήμα.

Ως εκ τούτου σε καθένα από τα τμήματα του σχολείου μας προβλήθηκαν ταινίες, διαβάστηκαν κείμενα, έγιναν συζητήσεις και φιλοτεχνήθηκαν εικαστικά έργα που να αναφέρονται στο πρόβλημα, τονίζοντας διάφορες πλευρές του.

Δόθηκε η ευκαιρία σε όλους να εκφράσουν τις ανησυχίες και τις σκέψεις τους με παραδείγματα από το οπτικοακουστικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε αλλά και από τη δική μας σχολική ζωή, ώστε να κατανοήσουμε καλύτερα τις συνέπειες που έχουν οι συμπεριφορές μας στους άλλους.

Επισημάνθηκε τι είναι bullying και τι όχι, τονίστηκε η σημασία του ρόλου των παρατηρητών και η ανάγκη να συνδέεται η θεωρία με την πράξη, δηλαδή όλα όσα αναλύθηκαν να εφαρμόζονται καθημερινά στη σχολική μας κοινότητα προκειμένου να αποτραπεί το δυσάρεστο αυτό  φαινόμενο.

Έτσι ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 6ης Μαρτίου. Ωστόσο είναι αυτονόητο ότι οι δράσεις ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό θα συνεχιστούν, καθώς αποτελούν πλέον αναπόσπαστο μέρος της  μαθησιακής διαδικασίας. Γιατί, όπως επιχειρεί να μας δείξει η ομαδική εικαστική σύνθεση που ολοκληρώθηκε με τη συλλογική δουλειά 4 τμημάτων “όλοι οι άνθρωποι είναι οντότητες που ζουν κάτω από τον ίδιο ουρανό κι αναζητούν το ”φως”…..