Ταινία μικρού μήκους της Ε΄ τάξης 2017-18 «Η νύχτα των 10»

Το 2ο Δημοτικό σχολείο Σιδηροκάστρου πήρε μέρος στον μαθητικό διαγωνισμό που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος φίλων Οχυρού Ιστίμπεη για το σχολικό έτος 2017-18 με θέμα “Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΟΧΥΡΩΝ”  με την ταινία μικρού μήκους “Η Νύχτα των 10”.

Η ταινία βραβεύθηκε με το 2ο βραβείο. Η βράβευση έγινε στο Εμπορικό Επιμελητήριο Σερρών και οι μικροί ηθοποιοί-μαθητές βρέθηκαν εκεί μαζί με τη δασκάλα τους και δημιουργό της ταινίας Βασιλική Ντικμπασάνη για να παραλάβουν το τιμητικό βραβείο.

Όμως οι διακρίσεις για την πολύ όμορφη αυτή δημιουργία δε σταμάτησαν εκεί. Η κρατική τηλεόραση και, πιο συγκεκριμένα, το Κανάλι της Βουλής επέλεξε ανάμεσα σε πολλές σχολικές ταινίες την “Νύχτα των 10” για να την προβάλλει μαζί με άλλες τέσσερις με την ευκαιρία της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 λίγους μήνες μετά, στις 27 Οκτωβρίου 2018.

Θερμά συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό και στους δέκα πρωταγωνιστές της ταινίας, οι οποίοι εκτός από την ωραία εμπειρία και τις γνώσεις που αποκόμισαν από την προσπάθειά τους, προέσφεραν στο σχολείο μας πολύ σημαντικές διακρίσεις!

Μπορείτε να δείτε την ταινία στη δ/νση: https://youtu.be/r0a5z4xLdcQ