“Το πεπρωμένο μιας λίμνης”

Προβολή ταινίας με θέμα το Εθνικό Πάρκο Λίμνης Κερκίνης

Στις 2 Φεβρουαρίου του 1971 στην πόλη Ραμσάρ του Ιράν υπογράφτηκε η Σύμβαση για τους Υγροτόπους Διεθνούς Σημασίας. Η Συνθήκη Ramsar υπογράφηκε και από την Ελλάδα και επικυρώθηκε από το Ελληνικό Κοινοβούλιο στις 21-12-1975. Σκοπός της συμφωνίας είναι η προστασία των υδροβιότοπων με διεθνές ενδιαφέρον για τα υδρόβια πουλιά. Για την επίτευξη του στόχου αυτού, κάθε χώρα υποδεικνύει έναν κατάλογο υδροβιότοπων που πληρούν ορισμένα κριτήρια. Η Ελλάδα έχει υποδείξει έντεκα (11) περιοχές οι οποίες περιλήφθηκαν αρχικά στον κατάλογο των προστατευόμενων περιοχών της Σύμβασης Ramsar μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται η λίμνη Κερκίνη.

Για το έτος 2019, η επέτειος της 2ης Φεβρουαρίου ήταν αφιερωμένη στους υγροβιότοπους και στην κλιματική αλλαγή (Wetlands and Climate Change). Έτσι, τη Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου σε συνεργασία με τον Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης επισκέφτηκε το σχολείο μας η Περιβαλλοντολόγος κ. Αγγελική Δημάκη για την προβολή της ταινίας «Το πεπρωμένο μιας λίμνης», γαλλικής παραγωγής, με θέμα το Εθνικό Πάρκο Κερκίνης.

Την ταινία που διαρκεί 1 ώρα περίπου παρακολούθησαν με πολλή προσοχή οι μαθητές/τριες των τάξεων Ε΄και ΣΤ΄. Μετά την ολοκλήρωση της προβολής ακολούθησαν ερωτήσεις και συζήτηση για τη λίμνη Κερκίνη, ποιοι είναι οι στόχοι και οι αρμοδιότητες του Φορέα Διαχείρισης και πώς εργάζεται ένας/μία επιστήμονας περιβαλλοντολόγος.

Η συζήτηση προκάλεσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε όλους. Πολλοί μαθητές εξέφρασαν την επιθυμία να επισκεφτούμε τη λίμνη και τον Φορέα Διαχείρισης. Επίσης, η ομάδα αρχισυνταξίας της μαθητικής μας εφημερίδας πρότεινε να προσκαλέσουμε και πάλι στο σχολείο μας την κ. Δημάκη για μια συνέντευξη. Επικοινωνήσαμε μαζί της και η συνέντευξη θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου.