Αγιασμός 14-09-2020: στις 8.15 η προσέλευση με μάσκες και τσάντες

Με εγκύκλιο που απεστάλη από το ΥΠΑΙΘ στα σχολεία το μεσημέρι της Παρασκευής 11/09 αποφασίστηκε ότι η προσέλευση των μαθητών/τριών θα γίνει τελικά στις 8.15 με τσάντες, εφόσον θα ακολουθήσει η διανομή των σχολικών βιβλίων και ενημέρωση σχετικά με τη χρήση της μάσκας.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι επειδή στο σχολείο δεν έχουν φτάσει μάσκες, θα πρέπει οι μαθητές/τριες να φορούν δική τους μάσκα υφασμάτινη ή χειρουργική με την είσοδό τους στην αυλή και στη συνέχεια αμέσως στο κτίριο και στην τάξη τους, την οποία θα τους υποδείξουν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί. Με βάση το ΦΕΚ 3780/08-09-2020 όσοι δεν έχουν μάσκα δεν μπορούν να γίνουν δεκτοί.

Ο αγιασμός θα ξεκινήσει περίπου στις 11.30 και αναμένεται να ολοκληρωθεί περίπου στις 12, όταν και θα γίνει η αποχώρηση όλων των μαθητών/τριών.

Υπενθυμίζεται ότι οι γονείς θα συνοδεύσουν και θα παραλάβουν τα παιδιά στις εξώπορτες και δε θα εισέλθουν στην  αυλή ή στο κτίριο.

Παρακάτω μπορείτε να ενημερωθείτε για τον τρόπο εισόδου εξόδου στο διδακτήριο που θα ισχύσει γενικά με την υπενθύμιση ότι η αποχώρηση τη Δευτέρα 14-09 θα γίνει στις 12.

Στη διεύθυνση

μπορείτε να ενημερωθείτε για τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, ισχύοντες κανόνες και συμβουλές προς γονείς, μαθητές και εκπ/κους σε προηγούμενή μας ανάρτηση.