Αγιασμός στις 14 09 2020: ώρα και τρόπος προσέλευσης και αποχώρησης

Αγαπητοί γονείς και μαθητές/τριες,

ο αγιασμός  στο 2ο Δ.Σ. Σιδηροκάστρου θα τελεστεί την Δευτέρα 14-09-2020. Η ώρα προσέλευσης θα είναι στις 11.15 π.μ. και οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν χωρίς τσάντες στον χώρο του σχολείου με μάσκες υφασμάτινες ή χειρουργικές και με τη βοήθεια των υπεύθυνων εκπαιδευτικών θα εισέλθουν κατευθείαν στις αίθουσες διδασκαλίας που έχουν οριστεί για το τμήμα τους. Η είσοδος και η έξοδος θα γίνει όπως υποδεικνύεται στο σχεδιάγραμμα, το οποίο αναφέρεται στο ωράριο κανονικής λειτουργίας.

Ο αγιασμός με τον εφημέριο της ενορίας μας π. Δημήτριο θα πραγματοποιηθεί σε εξωτερικό χώρο παρουσία μιας ολιγομελούς αντιπροσωπείας της σχολικής κοινότητας  και στη συνέχεια θα περάσει από όλα τα τμήματα.

Αφού ο αγιασμός ολοκληρωθεί, τα παιδιά συνοδεία γονέων ή μόνα τους θα αποχωρήσουν στις 12 ή λίγο νωρίτερα, όπως εκτιμούμε. Την επόμενη ημέρα Τρίτη 15-09-2020 το σχολείο θα λειτουργήσει σε πλήρες ωράριο το πρωινό και ολοήμερο πρόγραμμα (προσέλευση 8-8.10, κουδούνι 8.15, αποχώρηση 1.15). Θα διανεμηθούν τα βιβλία και τα παιδιά πρέπει να έχουν μαζί τους τις τσάντες τους και ένα ατομικό μπουκάλι για νερό.

Οι μαθητές/τριες του ολοημέρου είναι καλό να έχουν ισοθερμικά δοχεία ώστε να αποφεύγεται η διαδικασία της θέρμανσης του φαγητού. Αν, ωστόσο, αυτό δεν είναι δυνατό, μπορούν να φέρουν το φαγητό στα δοχεία που διαθέτουν.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, ο εσωτερικός κανονισμός του σχολείου εν μέσω πανδημίας που είχε συνταχθεί και δημοσιοποιηθεί τον περασμένο Ιούνιο θα επικαιροποιηθεί με βάση τις τελευταίες οδηγίες του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ. Ωσότου να γίνει αυτό θα πρέπει να γνωρίζετε  τις εξής βασικές υποχρεώσεις:

α) Η χρήση υφασμάτινης ή χειρουργικής μάσκας είναι για τους μαθητές/τριες που δεν ανήκουν σε ειδικές ομάδες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Αν κάποιο παιδί δεν έχει μάσκα, ο Σύλλογος Διδασκόντων είναι υποχρεωμένος βάσει νόμου (ΦΕΚ 3780/08-09-2020) να κρατήσει το παιδί σε ειδικό χώρο μέχρι ο/η γονέας να το παραλάβει.

β) Απαγορεύεται η είσοδος σε γονείς στο εσωτερικό του διδακτηρίου ή στον αύλειο χώρο. Οι γονείς συνοδεύουν και παραλαμβάνουν τα παιδιά τους μέχρι τις δύο ορισθείσες εισόδους στην αυλή, στην εξώπορτα του Ειρηνοδικείου και στην εξώπορτα επί της Ν. Ιντζέ. Γονείς εισέρχονται στην αυλή ή στο σχολείο μόνο με μάσκα και κατόπιν συνεννόησης με τον δ/ντη του σχολείου.

γ) Οποιοσδήποτε βρίσκεται εντός του κτιρίου είναι υποχρεωμένος/η να φορά μάσκα.

δ) Μαθητές/τριες που παρουσιάζουν συμπτώματα συμβατά με τον Covid-19 πρέπει να παραμένουν στο σπίτι. Συνιστάται η θερμομέτρηση των παιδιών από τους γονείς πριν την προσέλευση. Επίσης, παιδί που θα παρουσιάσει συμπτώματα θα πρέπει μετά από ειδοποίηση του γονέα να επιστρέψει στο σπίτι του και η κατάστασή του να εκτιμηθεί από ιατρό. Μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο μόνο 24 ώρες μετά την υποχώρηση του πυρετού και την ύφεση των υπόλοιπων συμπτωμάτων και ενώ δε λαμβάνει αντιπυρετικά.

Αυτά προς το παρόν και με δεδομένο ότι σε λίγες ημέρες θα ακολουθήσουν αναλυτικότερες οδηγίες με την επικαιροποίηση του εσωτερικού κανονισμού από τν Σύλλογο Διδασκόντων. Όποιος/α γονέας επιθυμεί, ωστόσο, μπορεί να μελετήσει τα παρακάτω κείμενα που έχουν συνταχθεί από τον ΕΟΔΥ:

Συμβουλές για γονείς

Συμβουλές για μαθητές

Συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικούς

Οδηγίες του ΕΟΔΥ αναλυτικά

και το ΦΕΚ 3780/08-09-2020, κυρίως το κεφάλαιο Α που αφορά την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Τέλος, όταν το σχολείο παραλάβει μάσκες και παγουρίνο θα ενημερωθείτε σχετικά.

Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι γενικότερα αλλά ακόμη περισσότερο σε ιδιάζουσες καταστάσεις όπως αυτή που ζούμε με την πανδημία η καλή διάθεση, η εμπιστοσύνη, η καλή συνεργασία και η αλληλεγγύη μεταξύ όλων των εμπλεκόμενων στην σχολική κοινότητα δημιουργούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για την αντιμετώπιση και την επίλυση όλων των προβλημάτων.

Καλή, δημιουργική, με καλή υγεία χρονιά για όλους/ες.