Αγιασμός – Έναρξη σχολικού έτους 2022-23

Αγαπητοί γονείς, το νέο σχολικό έτος 2022-23 ξεκινά και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας σας εύχεται καλή χρονιά. Ο Αγιασμός θα γίνει την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου στις 9.30 π.μ. από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σιδηροκάστρου Μακάριο. Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στις 9.20 χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν στη συνέχεια, μετά την τέλεση του Αγιασμού, περίπου στις 10. Δεν θα γίνει παράδοση βιβλίων. Προσέλευση και αποχώρηση θα γίνονται ως εξής: οι Β, Γ, και Δ τάξεις από την πόρτα του Ειρηνοδικείου, ενώ οι υπόλοιπες τάξεις Α, Ε και ΣΤ  από την κεντρική είσοδο.

Την επομένη, Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά, με πλήρες πρόγραμμα πρωινού και Ολοημέρου μέχρι τις 4 μ.μ. Τα παιδιά θα προσέλθουν με τις τσάντες τους πριν τις 8.15 π.μ. όταν και θα χτυπήσει το κουδούνι για  την πρωινή προσευχή. Το πρωινό πρόγραμμα λήγει στις 1.15 μ.μ. και το Ολοήμερο στις 4 μ.μ.. Η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική και δεν υπάρχει εντολή για διεξαγωγή αυτοδιαγνωστικού ελέγχου COVID-19 για μαθητές και μαθήτριες.

Με εκτίμηση,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων