Νέο Διευρυμένου ωραρίου Ολοήμερο – Εγγραφές

Νέο Διευρυμένου ωραρίου Ολοήμερο – Εγγραφές

Αγαπητοί γονείς, καλή χρονιά.
Με βάση την πρόσφατη Υπουργική Απόφαση δίνεται η δυνατότητα στους γονείς ΟΛΩΝ των μαθητών/τριων του σχολείου να εγγράψουν τα παιδιά τους στο νέο διευρυμένου ωραρίου Ολοήμερο σχολείο που θα λειτουργεί για δύο επιπλέον διδακτικές ώρες (μετά τις 16.00) με τους Σχολικούς ομίλους, δηλαδή έως και τις 17.30. Τα διδακτικά αντικείμενα των 2 πρόσθετων ωρών ποικίλουν και μπορούν να σχετίζονται με τον αθλητισμό, τους παραδοσιακούς ή μοντέρνους χορούς, τις εικαστικές τέχνες, την εκμάθηση μουσικών οργάνων, την εκπαιδευτική ρομποτική, τα πνευματικά παιχνίδια και παζλ, τις επιστημονικές κατασκευές – πειράματα, τη ρητορική τέχνη κ.α. Η τελική επιλογή των διδακτικών αντικειμένων του τελευταίου δίωρου εξαρτάται από την απόφαση της συνεδρίασης του Συλλόγου Διδασκόντων.

Για την εγγραφή των μαθητών/τριων οι γονείς-κηδεμόνες πρέπει να έχουν υπόψη τα εξής:

α) μπορούν να εγγραφούν όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα με το αν είχαν ή όχι δηλώσει συμμετοχή στο παλαιό ολοήμερο

β) η φοίτηση πρέπει να είναι συνεχής και όχι αποσπασματική (π.χ. μόνο 2 ημέρες την εβδομάδα) γιατί θα τηρηθεί απουσιολόγιο και στις 14 αδικαιολόγητες απουσίες συνολικά η δήλωση συμμετοχής διαγράφεται

γ) για να συσταθούν οι σχολικοί όμιλοι του διευρυμένου ολοημέρου πρέπει να υποβληθούν τουλάχιστον 10 δηλώσεις συμμετοχής

δ) αν το τμήμα έχει συσταθεί και ο αριθμός των συμμετεχόντων πέσει κάτω από 10 τότε το πρόγραμμα διακόπτεται

ε) οι δηλώσεις συμμετοχής για το παλαιό Ολοήμερο (13.20-16.00) ισχύουν και αυτό θα λειτουργήσει κανονικά ανεξάρτητα με το αν θα λειτουργήσει ή όχι το διευρυμένο.

Επειδή θα διεξάγονται έλεγχοι για τη συμμετοχή και αυτό, αν ο αριθμός δεν τηρείται, μπορεί να σημαίνει αλλαγές στο πρόγραμμα του σχολείου και μετακινήσεις εκπαιδευτικών παρακαλώ να δηλώσουν συμμετοχή όσοι διακατέχονται από πραγματική επιθυμία και θα τηρήσουν τους όρους φοίτησης στη συνέχεια.

Η δήλωση συμμετοχής μπορεί να γίνει είτε τηλεφωνικά (2323023180) είτε με ηλεκτρονικό μήνυμα ΜΕΧΡΙ και τις 10/9/2022. Με εκτίμηση