Από τις ελιές της αυλής μας στο ελαιοτριβείο Λυγερά

Ήταν Απρίλης του 2018 όταν δάσκαλοι και μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης εκείνης της σχολικής χρονιάς αποφάσισαν να φυτέψουν στην αυλή μας 10 ελαιόδεντρα για ομορφιά, σκιά αλλά και για να βλέπουμε πώς μεγαλώνουν και τι μας προσφέρουν.

Τα χρόνια πέρασαν και με την περιποίηση 8 από αυτά μεγάλωσαν αρκετά και πέρυσι, για πρώτη φορά, τα 4 μας έδωσαν λίγους καρπούς που μοιράστηκαν σε όλα τα παιδιά του σχολείου.

Φέτος όμως η… σοδειά μας αυξήθηκε, καθώς όλα τα δέντρα μας κάρπισαν και το αποφασίσαμε: θα πάμε τις ελιές μας στο –πώς μας το είπαν οι δάσκαλοι;- ελαιοτριβείο και θα βγάλουμε λάδι!

Έτσι, στις 7 Νοέμβρη και αφού οι τάξεις Δ και Ε μάζεψαν ό,τι υπήρχε στα ελαιόδεντρά μας με πολλή προσοχή (γύρω στα 40 κιλά ελιές), πήραν τα τσουβαλάκια μας και τα πήγαν στο Ελαιοτριβείο Λυγερά για να δουν και να μάθουν πώς γίνεται το λάδι.

Εκεί ξεναγήθηκαν από την κ. Λυγερά στα διάφορα μηχανήματα του σύγχρονου ελαιοτριβείου. Περάσαν από την αποθήκη όπου οι ελαιοπαραγωγοί άφηναν σε τελάρα ή τσουβάλια τις ελιές τους, μετά από τα πλυντήρια, τους σπαστήρες, τους μαλακτήρες, το πιεστήριο, απ’ όλα τέλος πάντων τα μηχανήματα που παίρνουν τις ελιές που φέρνουν οι παραγωγοί και τις μετατρέπουν γρήγορα γρήγορα –σε μια ώρα το πολύ- στο χρυσοκίτρινο λαδάκι που τρώμε στη σαλάτα μας και βάζουμε στα φαγητά μας. Μια από τις πιο υγιεινές τροφές που μας προσφέρει το ελαιόδεντρο.

Στο τέλος οι ιδιοκτήτες του ελαιοτριβείου κέρασαν σε όλα τα παιδιά ένα γλύκισμα και πρόσφεραν στο καθένα ένα μικρό, αναμνηστικό μπουκαλάκι με λάδι.

Του χρόνου που θα μεγαλώσουν κι άλλο οι ελιές μας θα φτιάξουμε περισσότερο!