Δράσεις ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, ημέρα που είναι πανελλαδικά αφιερωμένη στην συλλογική προσπάθεια ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό, ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε να αφιερώσει τρεις διδακτικές ώρες για να ενημερώσει, να προβληματίσει και να δώσει τον λόγο στους μαθητές και στις μαθήτριες του σχολείου σχετικά με το πάντα επίκαιρο αυτό ζήτημα.

Στις τάξεις Α΄ και Β΄ διαβάστηκαν και συζητήθηκαν σχετικά παραμύθια, οργανώθηκαν δραστηριότητες από επιμορφωτικό υλικό σεμιναρίων που έχουν παρακολουθήσει οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας με θέμα τη σχολική βία και φτιάχτηκαν αφίσες και άλλες κατασκευές.

Στις μεγαλύτερες τάξεις προβλήθηκαν και συζητήθηκαν δύο σχετικές ταινίες μικρού μήκους και ένα μουσικό βίντεο, ενώ ενδιάμεσα η ψυχολόγος του σχολείου μας παρουσίασε αναλυτικά με διαφάνειες τις μορφές, τα συνήθη αίτια του προβλήματος της σχολικής βίας και όλους τους δυνατούς ρόλους: του θύματος, του θύτη, του παρατηρητή, των εκπαιδευτικών.

Όπως αναμενόταν, με όλα αυτά τα ερεθίσματα ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες μας να δείχνουν ζωηρό ενδιαφέρον και μεγάλη συμμετοχή. Ιδιαίτερη εντύπωση, προβληματισμό αλλά και συγκίνηση προκάλεσαν σε μικρούς και μεγάλους οι αφηγήσεις μερικών παιδιών που ζήτησαν τον λόγο και θέλησαν να μιλήσουν ανοιχτά για να μοιραστούν τις εμπειρίες τους με την σχολική κοινότητα, εμπειρίες που βίωσαν σε μικρότερες ηλικίες ή και πιο πρόσφατα όχι μόνο στον χώρο του σχολείου αλλά και έξω από αυτό.

Η εκδήλωση έκλεισε με την επιθυμία να κρατήσουμε όλοι και όλες στη μνήμη μας τα δρώμενα αυτής της ημέρας, αλλά και, ταυτόχρονα, να εκφράσουμε κατηγορηματικά την αντίθεσή μας στο πρόβλημα της σχολικής βίας. Έτσι, 141 σώματα μαθητών και μαθητριών βρέθηκαν στην αυλή του σχολείου για να πιαστούν χέρι χέρι και ενωμένα να σχηματίσουν το σύνθημα «Όχι στη βία». Η φωτογραφία θα χρησιμοποιηθεί σε αφίσα που θα τυπώσει το σχολείο. Άλλωστε είναι ευνόητο ότι η προσπάθεια για την εξάλειψη της σχολικής βίας δεν μπορεί να αρκείται σε μια ημερήσια εκδήλωση, αλλά να συνεχίζεται καθημερινά με ζήλο και αφοσίωση από όλους τους εμπλεκόμενους, από όλους και όλες εμάς. «Όχι στη βία, ναι στη φιλία».