«Ελλάδα, Κύπρος, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες 2017-18» Η συμμετοχή στην κατηγορία «Ζωγραφιές»:

Στο βίντεο παρουσιάζεται η συμμετοχή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου στο πρόγραμμα «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες» 2017-18, στο οποίο έλαβαν μέρος 245 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από τη Κύπρο, την Ελλάδα και την Ομογένεια.

Αποτελείται από 20 ομαδικές ζωγραφιές και κολάζ παιδιών των τμημάτων Ε1, ΣΤ1, ΣΤ2 του σχολείου, εμπνευσμένα από έργα του Σάντρο Μποτιτσέλι, που φιλοτεχνήθηκαν για να εικονογραφήσουν το παραμύθι «Η κυρά η Κουμπωτή» του συνεργαζόμενου 13ου Δ.Σ. Αχαρνών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Εικαστικών ήταν η Ευαγγελία Αγγελάκη. Η συμμετοχή απέσπασε το 2ο βραβείο στην κατηγορία «Ζωγραφιές» με το έργο «Στεφάνι από πεύκο».