“IMAGINE” του John Lennon στην Αμερικανική Νοηματική Γλώσσα (ASL)

2ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου
“Imagine” του John Lennon στην (Αμερικανική) Νοηματική Γλώσσα (ASL)

Αν το Imagine του John Lennon είναι παγκοσμίως χαρακτηρισμένο ως το τραγούδι της ειρήνης και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, η (Αμερικανική) Νοηματική Γλώσσα (ASL) μπορεί να αποδειχτεί ένας απροσδόκητος σύμμαχος όχι μόνο για την υποστήριξη της εκτέλεσής του, αλλά επίσης και για την περαιτέρω προώθηση του μηνύματός του. Επομένως, η σύνδεση ανάμεσα στο «Imagine” και την ASL φαίνεται να προχωρά πέρα από μια απλή σχέση «σημαίνοντος-σημαινόμενου».

Μια τέτοια εκτέλεση συνελήφθη και δοκιμάστηκε από το εκπαιδευτικό προσωπικό του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου (Σερρών) ως μάθημα και δημοκρατική μεταφορά:
– μια μεταφορά της ισότητας στο σχολείο και στην κοινωνία, εφόσον καθένας θα μπορούσε να μάθει και να εκτελέσει τη «μετάφραση» του “Imagine” στην ASL (αν και στην πραγματικότητα δεν μπορεί καθένας να το τραγουδήσει)
– και ένα μάθημα για τη διαφορετικότητα, τα ανθρώπινα δικαιώματα και τον σεβασμό στους συμμαθητές και συμπολίτες μας με ειδικές ανάγκες.

Το όραμά μας ήταν αυτός ο συνδυασμός να γίνει το κλειδί για να προωθήσουμε τη συμμετοχή, την εμπλοκή και την κοινωνική συμπερίληψη, ως ένα ουσιαστικό βήμα προς ένα δημοκρατικό σχολείο.

Το βίντεο αναπαριστά την προαναφερθείσα διαδικασία: από τη μοναξιά, τα παιδιά συναντιούνται, συνεργάζονται για να μάθουν το «ASL Imagine” και η κατάληξη είναι ότι, με την αλλαγή τους, γίνονται «δάσκαλοι» στους συμμαθητές τους, διδάσκοντας έναν καλύτερο και πιο συμπεριληπτικό κόσμο. Και, θέλουμε να πιστεύουμε ότι όλοι οι μαθητές θα μετασχηματιστούν σε «δασκάλους» για την υπόλοιπη κοινωνία μας (τους γονείς, τους φίλους τους, κλπ.) ακολουθώντας αυτόν τον δρόμο της συμμετοχής και εξαπλώνοντας τον λόγο της δημοκρατίας και της διαφορετικότητας.