Ενημέρωση για την εκδήλωση του Δήμου Σιντικής για την Επανάσταση του 1821

Σχετικά με την εκδήλωση του Δήμου Σιντικής για την Επανάσταση του 1821, στην οποία λαμβάνουν μέρος και αρκετοί μαθητές/τριές μας, λάβαμε το εξής μήνυμα-πρόσκληση από την Αντιδήμαρχο Πολιτισμού κ. Ρόδη:

Σιδηρόκαστρο 23 Ιουνίου 2021
Αγαπητοί Διευθυντές,
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ για την συμμετοχή σας στη δράση του Δήμου μας για τα “Ελευθέρια” της πόλης του Σιδηροκάστρου και λόγω του αφιερωμένου έτους 2021 για τα  “200 χρόνια από την έναρξη της επανάστασης” από τον τουρκικό ζυγό επιλέξαμε αυτήν την θεματολογία για τον διαγωνισμό μας.
Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να ενημερώσετε τους μαθητές για την διοργάνωση της εκδήλωσης αλλά και των εκδηλώσεων ευρύτερα που θα πραγματοποιηθούν την 26η Ιουνίου στη Πλατεία του Σιδηροκάστρου στις 19.30. Θα απονεμηθούν στους μαθητές τα  “Αναμνηστικά συμμετοχής” τους για το  διαγωνισμό ζωγραφικής, διηγήματος και βιογραφίας ώστε να θυμούνται την προσπάθεια τους.
Κατόπιν θα γίνει η βράβευση των επιτυχόντων και η απονομή των δώρων τους που είναι 3 ηλεκτρικά πατίνια, 4 ποδήλατα και 20 βιβλία. Στη συνέχεια θα προβληθεί η ταινία παραγωγής ΔΗΠΕΘΕ Σερρών αφιερωμένη επίσης στο 1821.
Ελπίζοντας ότι θα γίνει η προσέλευση των παιδιών μετά των συνοδών τους, καθώς και εσείς εάν θα μπορούσατε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για την προσπάθειά σας και ευελπιστούμε ότι σε μία επόμενη δράση θα πρσπαθήσουμε από κοινού για ένα πληρέστερο αποτέλεσμα για το καλό πάντα και μόνο των παιδιών μας που είναι το μέλλον του τόπου μας.
Με τιμή
Ρόδη Σουλτάνα