Επιμόρφωση για την αντιμετώπιση σχολικών ατυχημάτων για τους εκπαιδευτικούς

Δίωρη επιμόρφωση για την αντιμετώπιση σχολικών ατυχημάτων από τους εκπαιδευτικούς πραγματοποιήθηκε στο σχολείο την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου. Εισηγήτρια ήταν η ιατρός ειδική παθολόγος κ. Θωμαή Τσιριγώτη, παλαιότερα γονέας μαθητριών του σχολείου μας, η οποία μας παρείχε τις γνώσεις της εθελοντικά.

Το σεμινάριο αφορούσε την προετοιμασία των υποδομών της σχολικής μονάδας  (τηλέφωνα ανάγκης, εξοπλισμός φαρμακείου, κ.α.) και την αντιμετώπιση ατυχημάτων ή άλλων περιστατικών που χρήζουν πρώτων βοηθειών και που μπορούν να συμβούν στον χώρο του σχολείου όπως: τραυματισμοί, ρινορραγίες, κατάγματα, διαστρέμματα, ακρωτηριασμοί, πνιγμοί από ξένο σώμα, τσιμπήματα εντόμων, επιληπτικές κρίσεις.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας ευχαριστεί θερμά την κ. Τσιριγώτη για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας και την άψογη διοργάνωση του σεμιναρίου.