Πρώτη φετινή άσκηση σεισμού

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η πρώτη φετινή άσκηση σεισμού στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σιδηροκάστρου την Πέμπτη 19-10-2023, στις 8.45 π.μ.. Μετά τις οδηγίες που δόθηκαν από τους εκπαιδευτικούς, σε ανύποπτο χρόνο δόθηκε το σύνθημα για την άσκηση, η οποία εξελίχθηκε με βάση το σχέδιο που έχει εκπονηθεί.

Μετά την ολοκλήρωση της άσκησης έγινε στην αυλή μαζί με όλα τα παιδιά και τους/τις εκπαιδευτικούς συζήτηση – αποτίμηση όπου τονίστηκε και πάλι η ανάγκη για ψυχραιμία και τήρηση των οδηγιών, προκειμένου την κρίσιμη ώρα να αποφευχθούν πιθανά λάθη.

Ωστόσο, ανεξάρτητα με τη σημερινή επιτυχία είναι βέβαιο ότι για να εμπεδωθεί η σωστή συμπεριφορά θα χρειαστούν στο άμεσο μέλλον  κι άλλες ασκήσεις με διάφορα σενάρια.