Η Α΄ τάξη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σιδηροκάστρου με βιβλία και χρώματα

Μια ωραία πρωτοβουλία της υπεύθυνης βιβλιοθηκονόμου της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Σιδηροκάστρου μας οδήγησε μαζί με τα “λουκουμάκια” της Α΄τάξης σε μια πολύ όμορφη δράση. Αλλά ας αντιγράψουμε τα λόγια της ίδιας της κ. Μαρίας στην περιγραφή αυτής της ψυχαγωγικής και πολύ διδακτικής αυτής μέρας:

“Τα μαγικά χρώματα” – “Γραμμές, σχήματα, χρώματα”.

Μια πολύ όμορφη δράση πραγματοποιήσαμε σήμερα στη βιβλιοθήκη μας βασισμένοι στα βιβλία “Τα μαγικά χρώματα” της Σοφίας Ζαραμπούκα των εκδόσεων Πατάκη και “Γραμμές, σχήματα, χρώματα” της Μαριόρας και Θανάση Εξαρχόπουλου των εκδόσεων Αίολος, με την Α’ τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου.
Η δασκάλα τους των εικαστικών κ. Ευαγγελία Αγγελάκη με πολλή όρεξη και μεράκι τους μίλησε για το ρόλο που παίζει το χρώμα στη ζωή μας και την ψυχολογία μας και τους βοήθησε να εμπεδώσουν και να κατανοήσουν τα κύρια (μπλε, κόκκινο, κίτρινο) και τα συμπληρωματικά ή δευτερεύοντα χρώματα (πορτοκαλί, πράσινο, μωβ) τα οποία δημιουργούνται από την ισόποση ανάμιξη δύο βασικών χρωμάτων.
Κατανόησαν επίσης τι είναι τα θερμά και τα ψυχρά χρώματα τα οποία μπορούν να εντοπίζουν στη φύση ή να τα ανακαλύπτουν σε έργα ζωγράφων.Έμαθαν να αποτυπώνουν μηνύματα ή συναισθήματα σε δική τους ομαδική σύνθεση την οποία δημιούργησαν με χαρά και ενθουσιασμό.
Επίσης παρόντες ήταν στη δράση μας η δασκάλα τους κ. Ελένη Γιούρη και ο δ/ντής κ. Ευθύμης Τσιλικίδης.
Ευχαριστώ θερμά όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και τους δασκάλους τους. Η ανταπόκρισή τους στο κάλεσμα ήταν άμεση και πρωτίστως δημιουργική!”
Ευχαριστούμε θερμά κι εμείς την κ. Μαρία για άλλη μια φορά για τις πολύ ωραίες ιδέες της!