Παιχνίδια και αποχαιρετισμός: φωτο από τις δράσεις της λήξης του σχ. έτους 2021-22

Από τος 7 το πρωί στις 14 Ιουνίου 2022ήρθε στο σχολείο ο Ηλίας Κούρτογλου, ο δάσκαλος της Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας για να ετοιμάσει τα παιχνίδια της τελευταίας ημέρας του σχολείου.

Είχε προγραμματίσει τουλάχιστον ένα τρίωρο ποικίλων δραστηριοτήτων για όλες τις τάξεις και παρά την προετοιμασία των προηγούμενων ημερών είχε ακόμη πολλή δουλειά. Τα κατάφερε όμως, στην αρχή μόνος του και μετά με την πολύτιμη  βοήθεια των “μεγάλων” της ΣΤ΄ και των εκπαιδευτικών της Απόστολου Δομτζίδη και Σιάσιου Ειρήνης να τα έχει όλα έτοιμα γύρω στις 9.

Τότε άρχισε το πανηγύρι: “καταπέλτες”, “φυλακισμένοι”, “μπόουλινγκ”, σκοποβολή, μπαλόνια, όλα τα παιχνίδια που ο ίδιος ο δάσκαλος της Φυσικής Αγωγής έχει εμπνευστεί και κατασκευάσει περίμεναν τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας. Το πρόγραμμα κράτησε σχεδόν τρεις ώρες και μόνο η ζέστη του μεσημεριού στάθηκε ικανή να περιορίσει τη διάθεση των παιδιών (αλλά και των εκπαιδευτικών που έγιναν ένα με τα παιδιά) να τα απολαύσουν.

Ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία για όλους. Ευχαριστούμε θερμά τον Ηλία Κούρτογλου για την επιμέλεια, την οργάνωση και την υλοποίηση των δράσεων.

Εκτός όμως από τις ωραίες δραστηριότητες έπρεπε να αποχαιρετίσουμε τα παιδιά που για 6 χρόνια κρατήσαμε στις αγκαλιές μας, τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας. Ο Άγγελος Μαυρουδής, μαθητής της Ε΄ τάξης διάβασε ένα συγκινητικό κείμενο αποχαιρετισμού προς τα μελλοντικά “γυμνασιόπαιδα” και την ημέρα έκλεισε απαντώντας η μαθήτρια της ΣΤ΄ Σιάσιου Ειρήνη με ένα κείμενο που ετοίμασε η τάξη που αποχωρεί και. στο τέλος, μ’ ένα τραγούδι που η τάξη προετοίμασε με τη βοήθεια της δασκάλας μας της μουσικής Ελευθερίας Τρυγούση.

Όμως για τα παιδιά της ΣΤ΄ υπάρχει και μια έκπληξη ακόμη στην γιορτή που θα ετοιμάσει ειδικά γι’ αυτά ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας. Ραντεβού λοιπόν, εκεί.

Με την ευκαιρία της λήξης του σχολικού έτους 2021-22, σύσσωμος ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχεται σε γονείς και μαθητές/τριες καλό καλοκαίρι, καλή ξεκούραση, υγεία, αγάπη και θυμίζει ότι οι πιο ωραίες διακοπές γίνονται είτε στη θάλασσα είτε στο βουνό έχοντας και ….ένα βιβλίο στο χέρι.

Καλές διακοπές!!!