Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στο σχολείο μας

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου. Η επιλογή της ημερομηνίας αυτής συνδέεται με την υιοθέτηση από τον διεθνή οργανισμό στις 3 Δεκεμβρίου 1982 του προγράμματος δράσης για τα ΑΜΕΑ, το οποίο οδήγησε στην υπογραφή της Διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία στις 30 Μαρτίου 2007 (Η Κύπρος την κύρωσε το 2011 και η Ελλάδα το 2012).

Η ημέρα αυτή δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και στις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.  Είναι μία ημέρα ευαισθητοποίησης , μια μέρα που υπογραμμίζει την αναγκαιότητα διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των ατόμων στην υγεία, την εκπαίδευση, την εργασία και τον κοινωνικό ιστό. Η καθιέρωση της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία στοχεύει στην καλλιέργεια του σεβασμού και την καταπολέμηση κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών. Επιδιώκει επίσης να επιστήσει την προσοχή στο γεγονός ότι το κέρδος από την ένταξη των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της ζωής είναι συνολικό και μας αφορά όλους.

Κάθε άτομο με πνευματική ή σωματική αναπηρία έχει δικαίωμα στήριξης προκειμένου να αναπτύξει ισότιμα όλες τις ικανότητες του και να ενταχθεί στην κοινωνία. Δυστυχώς όμως, τα άτομα με αναπηρία, αντιμετωπίζουν συχνά ακόμη και σήμερα, σοβαρά εμπόδια στην καθημερινή τους ζωή , με αποτέλεσμα να βιώνουν πολλές φορές την περιθωριοποίηση την στέρηση συμμετοχής στα κοινωνικά, δημόσια αγαθά και υπηρεσίες , τα οποία θα πρέπει να παρέχονται ισότιμα σε όλους.

Εκτιμάται ότι ένα δισεκατομμύριο περίπου άνθρωποι που ζουν με αναπηρίες παγκοσμίως, αντιμετωπίζουν πολλά εμπόδια και δεν απολαμβάνουν πρόσβαση στην κοινωνία σε ίση βάση με άλλα άτομα, όπως είναι η πρόσβαση στην εκπαίδευση, στην εργασία, στα μέσα μεταφοράς, στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή γενικότερα. Το δικαίωμα συμμετοχής στην δημόσια ζωή είναι απαραίτητο για τη μείωση των ανισοτήτων, για την δημιουργία σταθερών δημοκρατιών και ενεργών πολιτών.

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, οργανώθηκαν, σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από την εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής του Τμήματος Ένταξης του 2ου Δημοτικού Σχολειού Σιδηροκάστρου μια σειρά από δράσεις και δραστηριότητες που στόχο είχαν την ευαισθητοποίηση αναφορικά με την αξία της συμπερίληψης και της διαφορετικότητας/μοναδικότητας. Αφιερώθηκε μία ολόκληρη εβδομάδα (από Δευτέρα 4-12 έως και Παρασκευή 8-12-2023) με δύο διδακτικές ώρες ανά τάξη για την υλοποίηση των δράσεων αυτών.

Α’ Δημοτικού : Ένας διαφορετικός ελέφαντας, μια διαφορετική σκέψη. «’Ελμερ, ο παρδαλός ελέφαντας»- Προβληματισμός πάνω στο θέμα της διαφορετικότητας, γνωριμία με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ατόμων με ΔΑΦ

Β’ Δημοτικού : « Ο Περπατούλης στον πλανήτη των Ζουμ» – Γνωριμία με την κινητική αναπηρία

Γ’ Δημοτικού : Τα χέρια μου μιλούν – Ευαισθητοποίηση των μαθητών για την αναπηρία της κώφωσης

Δ΄ Δημοτικού : Βιωματική δραστηριότητα – ομαδικό παιχνίδι για ευαισθητοποίηση των μαθητών για όλα τα είδη των αναπηριών.

Ε’ Δημοτικού : Κανόνες συμπεριφορά προς τα άτομα με αναπηρία- Εσύ τι θα έκανες; ( ομαδική συμπλήρωση ερωτηματολόγιου για τους κανόνες συμπεριφοράς)

ΣΤ΄ Δημοτικού : Ένα κορίτσι που μας έμαθε πολλά : ‘Ελεν Κέλερ – Ευαισθητοποίηση των μαθητών για την τύφλωση και την τυφλοκώφωση.

Οι ειδικοί στόχοι των δραστηριοτήτων ήταν:

• Να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά ότι πολύ συχνά στην σχολική -και όχι μόνο- ζωη θα βρεθούν στο ίδιο περιβάλλον με άτομα με αναπηριές
  • Να μάθουν ότι δεν είναι όλες οι αναπηρίες ορατές
  • Να μάθουν να παρατηρούν και να αλληλεπιδρούν
  • Να προσεγγίσουν με βιωματικό τρόπο την αναπηρία
  • Να αποκτήσουν ενσυναίσθηση και να κατανοήσουν τις ανάγκες των άλλων
  • Να μάθουν πώς να αποδέχονται την διαφορετικότητα
  • Να γνωρίσουν άλλα συστήματα μέσω των οποίων είναι δυνατή η μάθηση
  • Να αναπτύξουν αλληλεγγύη
  • Να συνεργαστούν
  • Να γίνουν ενεργοί πολίτες αναλαμβάνοντας την ευθύνη για τον συνάνθρωπο

Μαρία Δοδακοπούλου, Εκπαιδευτικός ΠΕ71, υπεύθυνη του Τμήματος Ένταξης του 2ου Δ.Σ. Σιδηροκάστρου