Η Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στο σχολείο μας

Ως μέρα εορτασμού της ελληνικής γλώσσας επιλέχθηκε όχι τυχαία η 9η Φεβρουαρίου, καθώς πρόκειται για την ημερομηνία θανάτου του εθνικού ποιητή της χώρας μας Διονύσιου Σολωμού. Η ιδέα για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας ξεκίνησε το 2014 από την Ομογένεια της Ιταλίας, έγινε θεσμός το 2017 και πλέον αγκαλιάζεται από τους Έλληνες σε κάθε γωνιά της γης.

Στο σχολείο μας ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε να αφιερωθεί ένα δίωρο σε ειδική εκδήλωση για τις τάξεις Δ, Ε και ΣΤ προκειμένου οι μαθητές/τριες να κατανοήσουν την αξία και τη σημασία που έχει η Ελληνική Γλώσσα διαχρονικά για εμάς τους Έλληνες αλλά και για όλο τον κόσμο.

Το αφιέρωμα στην Ελληνική Γλώσσα παρουσίασε ο διευθυντής του σχολείου Ευθύμης Τσιλικίδης. Δόθηκε έμφαση στην ιστορικότητα και τη συνέχεια της ελληνικής γλώσσας, στη διάδοση και επικράτηση παγκοσμίως όρων που αφορούν τις επιστήμες και τις τέχνες, στην επιρροή της στις σημαντικότερες γλώσσες του δυτικού πολιτισμού.

Επιπλέον οι μαθητές/τριες διασκέδασαν προσπαθώντας να μαντέψουν από ποιες ελληνικές λέξεις δημιουργήθηκαν ισπανικές, γαλλικές, γερμανικές και αγγλικές λέξεις όπως δημοκρατία, θέατρο, μουσική, πλανήτης, μαθηματικά, είδαν ντοκιμαντέρ όπου παιδιά από σχολεία όλου του κόσμου εξηγούσαν γιατί θέλουν να μαθαίνουν και να μιλούν την ελληνική γλώσσα, ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ανάγνωση κειμένων όπου διακεκριμένοι παγκοσμίως φιλόσοφοι, λογοτέχνες και πανεπιστημιακοί από όλες τις χώρες του κόσμου έχουν αναφερθεί στην ελληνική γλώσσα εκθειάζοντάς την για τον πλούτο και τις εκφραστικές δυνατότητές που προσφέρει.