Η ΣΤ στο Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών

Με στόχο την ανάπτυξη των φιλοζωϊκών αισθημάτων και την κατανόηση των θεραπευτικών δυνατοτήτων που προσφέρει το ιππεύειν οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ τάξης  -συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς Δομτζίδη Απόστολο και Ντικμπασάνη Βασιλική- επισκέφτηκαν το Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών (ΚΕΘΙΣ) στον Νέο Σκοπό.

Εκεί τους υποδέχτηκαν η κοινωνική λειτουργός κ. Νατάσα Παπαδοπούλου, η Κύπρια εθελόντρια Άντρια και ο εκπαιδευτής αλόγων κ. Κώστας Δημητρακάκης.

Αρχικά η κ. Παπαδοπούλου τους μίλησε για τη λειτουργία και τους στόχους του Κέντρου καθώς και για τις θεραπευτικές ιδιότητες της ιππασίας. Τους ξενάγησε στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους στους οποίους φιλοξενούνται τα άλογα και τους ενημέρωσε για τον τρόπο με τον οποίο φροντίζονται καθημερινά.

Αργότερα ο κ. Δημητρακάκης τους έδειξε τον απαραίτητο εξοπλισμό του αλόγου ιππασίας, τους έμαθε πώς πρέπει να το περιποιούνται και, τέλος, πρόσφερε σε κάποιους μαθήματα ιππασίας υπό την επίβλεψή του.

Ωστόσο, η επίσκεψη στο ΚΕΘΙΣ είχε και άλλα οφέλη για την ΣΤ τάξη. Έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριές μας να εκμεταλλευτούν τον χώρο και να ολοκληρώσουν την κινηματογράφηση μερικών εντυπωσιακών σκηνών που θα προστεθούν στη νέα ταινία που ετοιμάζει φέτος η τάξη με θέμα την Γενοκτονία των Ποντίων.

Η ιστοσελίδα του ΚΕΘΙΣ από την οποία μπορείτε να ενημερωθείτε πληρέστερα για τους σκοπούς και το έργο που επιτελείται εκεί είναι: http://www.kethis.gr/

Η σχολική μας κοινότητα ευχαριστεί θερμά όλο το προσωπικό του ΚΕΘΙΣ για την πλήρη και κατατοπιστική ενημέρωση και την φιλοξενία στους μαθητές και τις μαθήτριές μας και τους εύχεται καλή συνέχεια στο έργο τους.