Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμούστις 24-09-2021

Στις 24-09-2021, ημέρα η οποία ορίστηκε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το 2021, ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε να αφιερώσει ένα δίωρο όπου κάθε τάξη θα έπαιζε στην αυλή με τα αυτοσχέδια παιχνίδια που έχει κατασκευάσει ο ίδιος και χρησιμοποιεί συχνά στα μαθήματά του ο Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Κούρτογλου.

Στο πρώτο δίωρο βγήκαν στην αυλή οι τάξεις Γ΄, Δ΄, στο δεύτερο οι Α΄, Β΄και τέλος, στο τελευταίο δίωρο οι δύο μεγάλες τάξεις.

Τα παιδιά πραγματικά απόλαυσαν την ημέρα παίζοντας με καθένα από τα 5 διαφορετικά παιχνίδια διεκδικώντας τη διάκριση, ακολουθώντας ωστόσο τους κανόνες, με ήθος και αλληλοσεβασμό, χωρίς αντιδικίες.

Συγχαρητήρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς που βοήθησαν στην ομαλή και χωρίς τραυματισμούς διεξαγωγή των παιχνιδιών και, κυρίως, στον σχεδιαστή των ευχάριστων παιχνιδιών και του προγράμματος της ημέρας κ. Ηλία Κούρτογλου.