Σεμινάριο κομποστοποίησης για τους μικρούς καλλιεργητές

Στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολικοί κήποι” και προκειμένου να μάθουν οι μαθητές/τριες του σχολείου μας έναν τρόπο για να ενισχύουν το χώμα με φυσικό λίπασμα, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 4/12/2019 σεμινάριο για την κομποστοποίηση.

Τα παιδιά του σχολείου χωρίστηκαν σε δύο μεγάλες ομάδες και παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων δύο 45λεπτα σεμινάρια με το ίδιο θέμα, ένα για τις τάξεις Α,Β,Γ και ένα για τις υπόλοιπες.

Τα παιδιά, υιοθετώντας τη λογική της κυκλικής οικονομίας και της φυσικής καλλιέργειας, έμαθαν ότι πρέπει να αξιοποιούν φύλλα, φλούδες, αποφάγια φρούτων, κοπρια κ.α. και να τα συγκεντρώνουν σε έναν κάδο. ‘Έμαθαν ότι με τη βοήθεια των μικροοργανισμών που αναλαμβάνουν δράση ρίχνοντας πίτουρο τα υπολείμματα σε αναερόβιες συνθήκες μετατρέπονται α) σε υγρό λίπασμα που με αραίωση με νερό γίνεται ιδιαίτερα θρεπτικό για το χώμα και β) σε στερεό υπόλειμμα που έχει επίσης εδαφοβελτιωτικές ιδιότητες και μπορεί να παραχωθεί στον κήπο.

Η παρουσίαση περιελάμβανε αρχικά προβολή διαφανειών, συζήτηση και στη συνέχεια βιωματική επίδειξη του τρόπου παραγωγής κομπόστ, αφού πολλά παιδιά είχαν προετοιμαστεί φέρνοντας σε μικρά δοχεία γιαουρτιού του ενός κιλού φλούδες και φύλλα από το σπίτι.

Το σεμινάριο πραγματοποίησε με πολύ ευχάριστο και εύληπτο τρόπο ο γεωπόνος και γονέας του σχολείου μας κ. Βαγγέλης Μακρής τον οποίο ευχαριστούμε και πάλι θερμά. Στόχος του σχολείου μας είναι να υιοθετήσει το πρόγραμμα της κομποστοποίησης παρέχοντας σε μαθητές/τριες και γονείς ένα έμπρακτο παράδειγμα περιορισμού της χρήσης φυτοφαρμάκων και χημικών λιπασμάτων βελτιώνοντας ταυτόχρονα την αποδοτικότητα των Σχολικών Κήπων.