Στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σερρών και στο Θέατρο Αστέρια

Θέλεις ο υπέροχος καιρός, θέλεις το ενδιαφέρον που προκάλεσαν τα ευρήματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Σερρών (Μπεζεστένι) αλλά και η πολύ ωραία παράσταση που παρακολούθησαν στο θέατρο Αστέρια, όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επέστρεψαν από τις Σέρρες με πολύ καλή διάθεση.

Αρκετοί/ες έβλεπαν για πρώτη φορά Αρχαιολογικό Μουσείο και παρατηρούσαν τα ευρήματα με προσοχή, αναγνωρίζοντας πολλά από αυτά από αυτά από τις εικόνες που έχουν δει στα βιβλία τους.

Οι θύρες των μακεδονικών τάφων, τα ερυθρόμορφα αγγεία, οι μεγάλοι αποθηκευτικοί αμφορείς, τα κοσμήματα, το βυζαντινό ψηφιδωτό τους εντυπωσίασαν και, με τις υποδείξεις των εκπαιδευτικών, αναζητούσαν πληροφορίες στα δύσκολα για την ηλικία τους αρχαιολογικά κείμενα.

Έτσι κατάφεραν να ανακαλύψουν ότι αρκετά από τα ευρήματα που εκτίθενται στο Μουσείο ανασκάφηκαν σε τοποθεσίες του δικού μας Δήμου Σιντικής, στο Σιδηρόκαστρο, στον Προμαχώνα, στη Φαιά Πέτρα.

Στη συνέχεια με πολύ καλή διάθεση και υπομονή περίμεναν να βρουν τις θέσεις τους στο θέατρο Αστέρια όπου παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Ο τελευταίος δράκος του Καλεντρίν» από το ΔΗΠΕΘΕ Σερρών.

Όλα τα παιδιά χάρηκαν την παράσταση και εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους με φωνές επιδοκιμασίας και χειροκροτήματα και στο τέλος θέλησαν να φωτογραφηθούν με τα μέλη του θιάσου, στον οποίο συμμετείχε και ο Σιδηροκαστρινός ηθοποιός Γιώργος Καρύδας.

Η Τετάρτη 29 Νοεμβρίου ήταν για όλους και όλες μια υπέροχη ημέρα!