Συνεργασία με την Ψυχολόγο του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τη φετινή σχολική χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα  «Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών μέσω του θεσμού Ψυχολόγου και του Κοινωνικού Λειτουργού».  Λόγω του συγκεκριμένου προγράμματος, θα εργάζεται φέτος στο σχολείο μας η Ψυχολόγος, κ. Στραγάλη Γεωργία, η οποία θα βρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Παρασκευή και ώρες 8.15-12.30.

Σκοπός του προγράμματος είναι η εκπαιδευτική και ψυχοκοινωνική υποστήριξη των μαθητών/τριών στις σχολικές μονάδες γενικής εκπαίδευσης αλλά και των εκπαιδευτικών και των γονέων, που όλοι μαζί απαρτίζουν τη σχολική κοινότητα. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα παρεμβάσεων σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο. Η συνάντηση-συνεδρία με μαθητές/τριες μπορεί να προταθεί από τη σχολική μονάδα και να πραγματοποιηθεί με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων-κηδεμόνων ή κατόπιν αιτήματος των ίδιων των γονέων-κηδεμόνων προς τη σχολική μονάδα είτε για μαθητές/τριες είτε για τους ίδιους τους γονείς.

Όλες οι συναντήσεις είναι συμβουλευτικές, στοχεύουν στην προαγωγή της ψυχικής υγείας μαθητών και γονέων-κηδεμόνων, στην εύρυθμη λειτουργία του σχολικού περιβάλλοντος, στην βελτίωση της μαθησιακής πορείας και κοινωνικοποίησης των μαθητών και στην καλύτερη άσκηση των γονεϊκών καθηκόντων.

Κάθε συνεδρία με την ψυχολόγο θα πραγματοποιείται μετά από προγραμματισμένο ραντεβού από τη διεύθυνση της σχολικής μονάδας. Οι συναντήσεις θα γίνονται εντός της σχολικής μονάδας κατά τη διάρκεια της παραμονής της ψυχολόγου στο σχολείο σε ιδιαίτερο χώρο. Το περιεχόμενο των συναντήσεων είναι απόρρητο και τα ραντεβού κοινοποιούνται μόνο στους συμμετέχοντες.

Με εκτίμηση

Σιδηρόκαστρο, 8-12-2023                                                                       Ο διευθυντής του σχολείου