Στο Οχυρό Ρούπελ και στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Θερμοπηγής

Η απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων πάρθηκε άμεσα και ομόφωνα, καθώς εξαιτίας και του κορωνοϊού είχαμε πολύ καιρό να επισκεφτούμε τα τοπικά μας αξιοθέατα. Έτσι, στις 23 Γενάρη, μια όμορφη ηλιόλουστη Τρίτη ανηφορίσαμε πρώτα στο χιονισμένο Οχυρό Ρούπελ και στη συνέχεια στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Θερμοπηγής.

Στο Οχυρό οι αξιωματικοί και οι οπλίτες ξεναγοί δεν άφησαν καμιά απορία μας αναπάντητη. Επισκεφτήκαμε όλους τους χώρους: τα μνημεία των πεσόντων, το παρατηρητήριο, το εσωτερικό του οχυρού με τις στοές του, το μουσείο, τις υπέροχες μακέτες, τις στολές. Όλα ήταν εντυπωσιακά και φορτισμένα με συγκινητικές ιστορικές μνήμες.

Στη συνέχεια κατηφορίσαμε στο Παλαιοντολογικό Μουσείο Θερμοπηγής όπου μας υποδέχτηκαν με χαρά η Αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Σιντικής κ. Ζήκα και η ξεναγός Γεωλόγος κ. Κωνσταντινίδου, η οποία μας παρουσίασε τις εκπληκτικές συλλογές απολιθωμάτων του Μουσείου. Δεν είναι εύκολο να πιστέψει κανείς ότι στο μικρό αυτό μουσείο μπορεί κανείς να βρει εκθέματα ηλικίας έως και 7.500.000 ετών!

Τελικά το κρύο δεν μας δημιούργησε κανένα πρόβλημα, καθώς η ημέρα ήταν ηλιόλουστη. Ευχαριστούμε θερμά τους στρατιωτικούς και τα στελέχη του Δήμου Σιντικής που μας βοήθησαν να κατανοήσουμε τους χώρους που επισκεφτήκαμε και τα εκθέματα τους. Ήταν όλοι/ες πολύ κατατοπιστικοί και φιλόξενοι!