Υποδεχόμαστε τα χελιδόνια

Κάποιος είπε ότι τα είδε, πως ήρθαν. Κάποιος άλλος το αρνήθηκε κατηγορηματικά .”Είναι πολύ νωρίς ακόμη”, επέμεινε. Πού να βγάλεις άκρη;

Ωστόσο οι μαθητές και οι μαθήτριές μας αποφάσισαν να είναι έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο. Όταν ρωτήσαμε αν θα ήθελαν να φτιάξουν χελιδονοφωλιές για να υποδεχτούμε με αγάπη τα χελιδόνια, συμφώνησαν ομόφωνα.

Δεν πήγε λοιπόν χαμένη η πρόταση που δεχτήκαμε από τον Φορέα Διαχείρισης της λίμνης Κερκίνης. Την Τρίτη 19/3/2019 και γύρω στις 10 τρεις περιβαλλοντολόγοι κατέφτασαν με μια βαριά σακούλα γεμάτη με πηλό. Το Δ1 ήταν ήδη έτοιμο και ανυπομονούσε. Το χαρτόνι πάνω στο οποίο θα δούλευαν τα παιδιά είχε στρωθεί. Αν και ο πηλός αρχικά φαινόταν ότι δε θα φτάσει, ακολούθησε το Δ2 και, τέλος, η Γ τάξη.

Όλα τα παιδιά έμειναν ευχαριστημένα από αυτή την απλή αλλά πολύ ευχάριστη ομαδική εργασία. Φτιάχτηκαν 10 χελιδονοφωλιές και, φυσικά, η ερώτηση δεν άργησε; “Πού θα τις βάλουμε για να τα φέρουμε κοντά μας, κυρία;”

“Πρώτα θα πρέπει να περιμένετε να περάσουν 2-3 μέρες, ώστε να στεγνώσει ο πηλός”, πρόλαβε να μας πει μία από τις τρεις διοργανώτριες, τις οποίες και ευχαριστούμε θερμά για τη δράση.

Δεν απαντήσαμε όμως στην ερώτηση και η αλήθεια είναι ότι μας έβαλε σε σκέψεις….

Χαρούμενη άνοιξη σε όλους και όλες!