Εγγραφές μαθητών στην Α' τάξη

1. Στην πρώτη τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές συμπληρώνουν τη νόμιμη ηλικία (στις 31 Δεκεμβρίου να έχουν κλείσει το 6ο έτος ?γεννημένοι το 2006).
2. Οι εγγραφές πραγματοποιούνται από 1 μέχρι 15 Ιουνίου του προηγούμενου σχολικού έτους, με την επιφύλαξη της παρ. 4 α του παρόντος άρθρου. (σε ειδικές περιπτώσεις).
Δικαιολογητικά που απαιτούνται
1. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο, πριν από την εγγραφή τρίμηνο, και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης και άλλα στοιχεία του μαθητή.
2. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
3. Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης (στο πίσω μέρος του βιβλιαρίου υπογραφή από οδοντίατρο - μη σχίσετε την σελίδα).
4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (απόκομμα ΔΕΗ).
5. Πιστοποιητικό Οφθαλμολογικής εξέτασης (από κρατικό Νοσοκομείο ή ιδιώτη γιατρό οφθαλμίατρο)
6. Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης (από κρατικό Νοσοκομείο ή ιδιώτη γιατρό καρδιολόγο ενηλίκων - όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα απαιτείται από παιδοκαρδιολόγο)
7. Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου, (νόμος 3687/2008, άρθρο 27).
Να συμπληρωθεί από τους γονείς
1. Ονοματεπώνυμο πατέρα
2. Ονοματεπώνυμο μητέρας
3. Διεύθυνση κατοικίας
4. Επάγγελμα πατέρα
5. Επάγγελμα μητέρας
6. Σταθερό τηλέφωνο
7. Τηλέφωνο εργασίας
8. Κινητό πατέρα
9. Κινητό μητέρας
10. email
11. Γραμματικές γνώσεις πατέρα
12. Γραμματικές γνώσεις μητέρας
13. Γονείς Ομογενείς-παλλινοστούντες (χώρα προέλευσης)
ΥΓ: είναι καλό να προμηθευτείτε και ένα Δελτίο Υγείας μαθητή από το σχολείο ,ώστε μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά να το καταθέσετε και αυτό γιατί το σχολείο θα το χρειαστεί για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής για τις επόμενες δυο σχολικές χρονιές.