2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Δράση για το περιβάλλον

Δράση για το περιβάλλον

5 Iουνίου
Ημέρα αφιερωμένη στην προστασία του περιβάλλοντος
Το πρωί της Τετάρτης, 5 του Ιούνη, οι λιγοστοί κάτοικοι του Σιδηροκάστρου που περνούσαν από την πλατεία Ελευθερίας, είδαν τους μαθητές της Β & Γ τάξης του 2ου Δημοτικού σχολείου να καταφθάνουν με τους δασκάλους τους Παυλίδη Παύλο, Γκαδάτσου Δώρα και τον Δντή Γκένιο Ανδρέα κουβαλώντας κούτες με ανακυκλώσιμα υλικά. Σε σύντομο χρόνο οι μαθητές κατασκεύασαν 2 δέντρα με ανακυκλώσιμα υλικά τα οποία και έστησαν στο πάρκο για να υπενθυμίζουν στους πολίτες του Σιδηροκάστρου πως με την ανακύκλωση των υλικών εξοικονομούμε ενέργεια, μειώνουμε την ρύπανση του περιβάλλοντος, προστατεύουμε την υγεία μας και παραδίδουμε στις επόμενες γενιές τον πλανήτη μας όπως τον παραλάβαμε. Μετά το πέρας της δράσης τα 2 δέντρα μεταφέρθηκαν στο σχολείο και κοσμούν τον αύλιο χώρο, στέλνοντας μηνύματα στους μαθητές, τους γονείς και τους επισκέπτες του σχολείου.

Δντης 2ου Δ.Σχ Σιδ/στρου