2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - 28 οκρωβρίου

28 Οκτωβρίου 2014

Η Ε΄τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδ/στρου θέλοντας να τιμήσει την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 παρουσίασε μέσα σε ένα κλίμα έντονης συγκίνησης

«ΕΝΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ».
Η γιορτή ξεκίνησε με την Ελλάδα να στεφανώνεται ακόμα μια φορά με το δάφνινο στεφάνι της νίκης. Στη γερμανική κατοχή που ακολούθησε η Ελλάδα τυλίγεται στα μαύρα και η σκηνή της αίθουσας γεμίζει με παιδικές παρουσίες γεμάτες φτώχεια, πείνα και φόβο. Οι φωτογραφίες της Βούλας Παπαϊωάννου πλημμυρίζουν την αίθουσα και οι παιδικές αναμνήσεις γνωστών καλλιτεχνών του σήμερα γίνονται γνωστές. Μαθητής, μας μιλά για τα παιχνίδια της εποχής, ενώ μαθήτριες για τα σχολεία και τα ορφανοτροφεία που επιτάσσουν οι Γερμανοί. «Το ξυπόλητο τάγμα» οργανώνεται και παραπλανεί τους γερμανούς στρατιώτες ενώ οι μικροί σαλταδόροι πετάγονται στην σκηνή και κλέβουν τα ψωμιά μέσα από τον σάκο τους. Πλούσια βίντεο και υπέροχη μουσική πλαισίωσαν την γιορτή.

Οι μαθητές/τριες της Ε΄τάξης
Η δασκάλα Ντικμπασάνη Βασιλική