2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - 28 οκρωβρίου

Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Με μια πολύ απλή αλλά περιεκτική και ουσιαστική γιορτή οι μαθητές της Γ1 και Ε τάξης του σχολείου μας ,με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Γκαδάτσου Δώρας και Κολσούζογλου Αναστασίας τίμησαν και φέτος την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Οι μαθητές μας, αφηγήθηκαν το χρονικό των γεγονότων του 1940 και της εθνικής αντίστασης πλαισιωμένο πολύ αρμονικά με τραγούδια, ηχητικά ντοκουμέντα της εποχής, θεατρικά δρώμενα, και παρουσιάσεις φωτογραφιών και βίντεο.
Ανέδειξαν το μεγαλείο της αντίστασης του λαού μας απέναντι στον καταχτητή και συγκίνησαν τους μαθητές και γονείς που παρακολούθησαν την παράσταση με την αναφορά τους στα δεινά που επιφέρει ο πόλεμος και την σύνδεση με το σημερινό δράμα των προσφύγων που βιώνουμε καθημερινά μέσα από τα τηλεοπτικά παράθυρα.
Ο Δντης του 2ου Δ ΣΧ Σιδ/στρου