2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις - δράσεις

Έναρξη σχολικής χρονιάς

αγαπητά μας παιδιά

Καλώς ορίσατε και πάλι στο σχολείο μας, μετά από ένα αρκετά μεγάλο διάλειμμα.

Ευχή και προσδοκία όλων μας είναι να έχουμε μια γόνιμη, αποδοτική και δημιουργική χρονιά και να πετύχουμε τους στόχους μας δίνοντας ο καθένας μας (δάσκαλοι, γονείς μαθητές) τον καλύτερο εαυτό του.Είναι ευκαιρία να θέσετε υψηλούς στόχους. Είναι καλό να ανεβάσετε τον πήχη τον απαιτήσεών σας ψηλά.

Οργανώστε τις δραστηριότητές σας.

Βάλτε ένα πρόγραμμα στη μελέτη σας.

Πάρετε μέρος με προθυμία στα καινοτόμα προγράμματα.

Χαρείτε την διαδικασία της μάθησης.

Απολαύστε τη συμμετοχή σας σε ομάδες εργασίας.

Μάθετε να συμφωνείτε και να διαφωνείτε χωρίς να μειώνετε τους άλλους,

Μη διστάζετε να δείχνετε την αγάπη σας. Έτσι θα νιώστε και σεις όμορφα αλλά και οι φίλοι σας.

Το σχολείο σας παρέχει πολλές ευκαιρίες να αποκτήσετε γνώσεις και δεξιότητες για να καλλιεργήσετε την προσωπικότητά σας, να χαίρεστε με τις επιτυχίες σας, να απολαμβάνετε τις συνεργασίες σας με τους συμμαθητές σας και από τώρα. Από τα μικρά σας χρόνια να ονειρεύεστε έναν καλύτερο κόσμο όπου οι άνθρωποι θα ζουν με αξιοπρέπεια και αλληλεγγύη.

Εμείς οι δάσκαλοι δεσμευόμαστε ότι θα δημιουργήσουμε τις ευκαιρίες για να καταχτήσετε αυτούς τους ψηλούς στόχους. Στο πλευρό μας όπως πάντα ο Σύλλογος Γονέων που πάντα μας συμπαραστέκεται και φυσικά οι γονείς σας ακούραστοι στο σπίτι με την συνεχή φροντίδα τους και με την απεριόριστη αγάπη τους.

Καλωσορίζουμε και τα πρωτάκια μας και τα διαβεβαιώνουμε ότι το σχολείο μας θα είναι η μεγάλη τους οικογένεια, μια ζεστή αγκαλιά και οι δάσκαλοί τους οι δεύτεροι γονείς τους. Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων θα είναι τα μεγάλα τους αδέρφια που θα τους βοηθήσουν ειδικά τις πρώτες μέρες να γνωρίσουν και να συνηθίσουν το σχολείο.

Καλή σχολική χρονιά