Εκδρομές

Επίσκεψη στο Ειδικό σχολείο Σερρών

Την Παρασκευή 26 του Φλεβάρη οι μαθητές του Δ1 και Δ2 του σχολείου μας, με συνοδούς τον Δντη και τους δασκάλους τους, Δομτζίδη Απόστολο και Σαπουντζή Χρήστο επισκέφθηκαν το Ειδικό σχολείο Σερρών. Ο Δντης, Κιοσσές Κωστας και η εκπαιδευτικός Βογιατζή Νίκη, μας καλωσόρισαν και μας μίλησαν για την λειτουργία και τις ιδιαιτερότητες του σχολείου. Οι μαθητές μας εντυπωσιάσθηκαν κατά την περιήγηση τους στις εγκαταστάσεις του σχολείου και ιδιαίτερα στην πισίνα, στο γυμναστήριο και τα εργαστήρια. Στη συνέχεια οι μαθητές μας χωρίστηκαν σε 4 ομάδες και εκ περιτροπής συνεργάσθηκαν με τους μαθητές του ειδικού σχολείου στις αίθουσες διδασκαλίας, στο γυμναστήριο και στα εργαστήρια κηροπλαστικής και κεραμικής του ΕΕΕΕΚ. Διαλειμμάτισαν με τους μαθητές του σχολείου στην παιδική χαρά της αυλής και τίμησαν δεόντως τα κεράσματα της Δνσης. Πριν αποχαιρετίσουν τους μαθητές του ειδικού σχολείου οι μαθητές μας τους πρόσφεραν αναμνηστικές πήλινες καρδούλες που είχαν φιλοτεχνήσει με την καθηγήτρια εικαστικών Εύα Αγγελάκη και δώρισαν στο σχολείο μια μεγάλη καρδιά, προϊόν συλλογικής δουλειάς, με τις ευχές των μαθητών μας.
Ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία που επέτρεψε στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να γνωρίσουν μια σχολική δομή της ειδικής αγωγής, να έρθουν κοντά στους μαθητές με ειδικές ανάγκες και τους εκπαιδευτικούς τους, να αντιληφθούν τις ιδιαίτερες ανάγκες τους και τον τρόπο με τον οποίο το σχολείο τις καλύπτει, αλληλεπιδρώντας μαζί τους στα βιωματικά εργαστήρια να αφουγκραστούν και να νιώσουν τα συναισθήματά τους και τέλος να αντιληφθούν ότι αίροντας ο καθένας προσωπικά τις προκαταλήψεις και το στίγμα με τα οποία η κοινωνία περιβάλλει αυτόν τον χώρο, ανοίγει ο δρόμος ώστε τα ΑμΕΑ, αποενοχοποιημένα πλέον, να νιώσουν ότι έχουν ισότιμα με τα άλλα παιδιά το δικαίωμα στην εκπαίδευση και σε μια ζωή με αξιοπρέπεια.
Δντης 2ου Δ ΣΧ Σιδ/στρου