Εκδρομές

Το 2ο Δημοτικό σχολείο Σιδ/στρου στην Αθήνα

Με μεγάλη χαρά οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄τάξης του 2ου Δημ Σχ Σιδ/στρου, συνοδεία γονέων και εκπαιδευτικών, πραγματοποίησαν το μεγάλο τους όνειρο να επισκεφτούν την αφέντρα της χώρας μας που δεν είναι άλλη από την πόλη της Αθήνας. Το πρώτο βράδυ μας βρήκε στου Ψυρρή, όπου περπατήσαμε και θαυμάσαμε μία από τις παλαιότερες συνοικίες της πόλης διασκεδάζοντας σε μια από τις πανέμορφες ταβερνούλες της. Την επόμενη μέρα η εκπαιδευτική ξενάγηση ξεκίνησε με την επίσκεψη μας στην Βουλή των Ελλήνων όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο σε ειδική αίθουσα, με θέμα την ιστορία του κτιρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας, ξεναγηθήκαμε στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου και επισκεφτήκαμε την αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής. Ακολούθησε το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης όπου απολαύσαμε από κοντά τα ευρήματα του αρχαιολογικού της χώρου τα οποία εκτίθενται σε ένα χώρο τεσσάρων επιπέδων. Αργότερα ανεβήκαμε στον ιερό βράχο της Ακρόπολης με την συνοδεία πάντα ενός επίσημου ξεναγού και θαυμάσαμε από ψηλά το Ωδείο Ηρώδου του Αττικού και τον Παρθενώνα. Κατηφορίσαμε στην πλάκα και στο μοναστηράκι για φαγητό και φυσικά στην Ερμού για ψώνια. Την Κυριακή το πρωί αναμειχθήκαμε με τους έκπληκτους τουρίστες στην πλατεία Συντάγματος και παρακολουθήσαμε με δέος το τελετουργικό της επίσημης αλλαγής της προεδρικής φρουράς με την παρουσία ολόκληρου λόχου Ευζώνων. Τέλος επισκεφτήκαμε το Αττικό Πάρκο, είδαμε από κοντά τα ζώα που φιλοξενεί και παρακολουθήσαμε ένα εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα θαλάσσιων θηλαστικών.
Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι σε μια πραγματικά υπέροχη Αθήνα!
Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί
Ντικμπασάνη Βασιλική ΣΤ΄τάξης