2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Η καλή αγωγή ξεκινά κι ενισχύεται από την οικογένεια. Οι γονείς μπορούν να αποτελέσουν πρότυπα και να ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να αναπτύξουν βιβλιοφιλική συμπεριφορά.

Για πολλούς γονείς η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας φαντάζει άθλος. Αλήθεια, τι εμποδίζει τους ενήλικες, και κυρίως τους γονείς, να απολαύσουν ένα παιδικό βιβλίο και να διασκεδάσουν μαζί του; Ποιοι λόγοι τους απομακρύνουν από τον υπέροχο κόσμο της παιδικής λογοτεχνίας; Τίποτα και κανένας δεν εμποδίζει πραγματικά έναν ενήλικο να διαβάσει ένα παιδικό βιβλίο. Αντιθέτως, υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι να το πράξει. Ένας από αυτούς είναι η επανάκτηση της παλιάς καλής παιδικής ξεγνοιασιάς που έχουμε όλοι μας ανάγκη.

Όταν κάποιος γίνει γονιός, η ενασχόληση με το παιδικό βιβλίο επιβάλλεται και τα κίνητρα πολλαπλασιάζονται. Η σωστή επιλογή ενός βιβλίου, η φροντίδα για τη διαπαιδαγώγηση, η εκπαίδευση και μόρφωση του παιδιού, η ψυχική του ηρεμία, αρμονία και ισορροπία, η ένταξή του στην κοινωνία και το ευρύτερο περιβάλλον, η ανάπτυξη σωματικών δεξιοτήτων και πνευματικών ικανοτήτων είναι μερικοί από τους λόγους που πρέπει ένας γονιός να ασχοληθεί με το βιβλίο που πρόκειται να πέσει στα χέρια του παιδιού του.

Για τους παραπάνω λόγους στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ένα λογοτεχνικό και εικαστικό? ταξίδι φιλαναγνωσίας, με συνταξιδιώτες τους γονείς των δύο τμημάτων της ΣΤ' τάξης. Το ταξίδι αυτό πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 19/10/2012 και περιελαμβάνε α) θεωρητική ανάλυση του θέματος της φιλαναγνωσίας, με ειδική αναφορά στη μεθοδολογία και τις φιλαναγνωστικές πρακτικές, και β) δύο βιωματικά εργαστήρια με αναφορά στις φιλαναγνωστικές πρακτικές και δράσεις που μπορούν να αναπτυχθούν στο σχολείο όσο και στο σπίτι.

ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;
Γιατί απλά, ένα βιβλίο μπορεί να σταθεί αφορμή για πολλές δημιουργικές στιγμές, να γίνει κρίκος επαφής και σύνδεσης μεταξύ γονιών και παιδιών και να κρατήσει ισορροπίες μέσα σε μια οικογένεια. Αν οι γονείς διαθέσουν το χρόνο να διαβάσουν παρέα με το παιδί ένα βιβλίο και να το συζητήσουν, να το αναλύσουν, να το σχολιάσουν, τότε και θα μάθουν τι σκέφτεται το παιδί τους και θα επισημάνουν τις πιθανές ελλείψεις που μπορεί να έχει, ώστε να το βοηθήσουν να λύσει οποιουσδήποτε προβληματισμούς και ανησυχίες
Το άνοιγμα ενός βιβλίου είναι η αρχή μιας περιπέτειας για τους γονείς και το παιδί. Δεν ξέρουν τι θα ανακαλύψουν ?αλλά σίγουρα θα συναντήσουν έναν καλό φίλο, μια καλή συντροφιά ένα προσωπικό καταφύγιο.
ΔΟΜΤΖΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ