2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - Εκδηλώσεις

Σχολικός εκφοβισμός

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΣΟΙ
ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ - ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ
Ως σχολικός εκφοβισμός νοείται η χρήση βίας μεταξύ μαθητών με σκοπό να προκαλέσει στους άλλους πόνο και αναστάτωση. Η σχολική βία είναι μια μορφή κοινωνικού ελλείμματος που αντανακλά την κοινωνική ανισότητα, τον αποκλεισμό και τη ματαίωση των ατομικών προσδοκιών. Η βία ή παράγοντες που προάγουν τη βία στο σχολείο είναι κάθε φράση ή ενέργεια που ταπεινώνει το παιδί.
Έρευνες έχουν δείξει, πως στην άσκησης βίας, συμβάλλουν λόγοι όπως:
  •    •Κοινωνικοοικονομική κατάσταση των ατόμων
  •    •Κουλτούρα
  •    •Πολιτισμός
  •    •Οικογενειακό περιβάλλον
  •    •Ατομικά χαρακτηριστικά
Για τους παραπάνω λόγους και με αφορμή την καθιέρωση της 6ης Μαρτίου ως Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού κρίθηκε σκόπιμη η διεξαγωγή μίας εμπειρικής, βιωματικής έρευνας στα τμήματα της Ε? τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου, με τίτλο « Όλοι Διαφορετικοί αλλά και Ίσοι. Στερεότυπα ? Προκαταλήψεις και Σχολικός Εκφοβισμός».
Σκοπός της πρωτοβουλίας αυτής ήταν μέσα από το διάλογο μεταξύ μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών , να καταγραφούν όλες οι μορφές εκδήλωσης βίας , όλες οι μορφές των φαινομένων του ρατσισμού και των διακρίσεων και οι συνθήκες που τις προκαλούν, με απώτερο στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση για την καλύτερη πρόληψή τους και την καλύτερη αντιμετώπισή τους.
ΔΟΜΤΖΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ