2ο Δημοτικό Σιδηροκάστρου - ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ-ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ-ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού
Το σχολείο μας αγκάλιασε τον νέο θεσμό «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» και υλοποίησε πολλές δράσεις που αφορούσαν την θεματική «ρατσισμός και διαφορετικότητα» με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου μας. Την Δευτέρα 6 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ο Δντης με την παρουσίασή του βοήθησε τους μαθητές να αντιληφθούν τον ρατσισμό, τα πολλά πρόσωπα με τα οποία εμφανίζεται και την επίπτωση που έχει στον συναισθηματικό κόσμο όλων όσων τον εισπράττουν. Την Πέμπτη 16 του Οκτώβρη συνεχίστηκε το πρόγραμμα που διεκόπη λόγω βροχής με βιωματικές δράσεις και παιχνίδια που οργάνωσαν οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής, Πανηγυροπούλου Βίκυ και Κούρτογλου Ηλίας και αφορούσαν τις λειτουργικές δυσκολίες ατόμων με Αναπηρίες και συγκεκριμένα αυτών με προβλήματα κινητικά και όρασης. Η καθηγήτρια καλλιτεχνικών Αγγελάκη Εύα με τους μαθητές του Β1 προσέγγισαν το θέμα του ρατσισμού δημιουργώντας με τα πινέλα τους και τα χρώματα μια ομαδική σύνθεση μεγάλων διαστάσεων . Στο τέλος όλοι οι μαθητές του σχολείου με τα σώματα τους και την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών σχημάτισαν στην αυλή του σχολείου μια μεγάλη καρδιά και το σύνθημα της ημέρας «ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ».
Φυσικά το θέμα δεν εξαντλείται σε μια ημέρα και γι? αυτό τον λόγο ένα μέρος των περισσοτέρων προγραμμάτων που υλοποιούνται στο σχολείο μας την τρέχουσα σχολική χρονιά, αφορά την κατανόηση της διαφορετικότητας, την εν συναίσθησή και την ανάπτυξη θετικών και λειτουργικών διαπροσωπικών σχέσεων .
2ο Δημοτικό σχολείο Σιδηροκάστρου