Εκλογές στο Ε1, όπως στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο!

Στην φετινή σχολική χρονιά 2023-24 το Ε1 με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του Ντικμπασάνη Βασιλική θα ασχοληθεί με το πρόγραμμα της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Σερρών «ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ» το οποίο έχει σκοπό τη διδακτική αξιοποίηση των κινηματογραφικών ταινιών του παλιού ελληνικού κινηματογράφου (από τα μέσα της δεκαετίας του ’50 ως τις αρχές της δεκαετίας του ‘70) μέσα από διαθεματικές εκπαιδευτικές δράσεις. Με αυτό τον τρόπο θα προσεγγίζονται τα διάφορα γεγονότα που βιώνουν τα παιδιά στην καθημερινή σχολική ζωή.

Το πρώτο θέμα που ασχολήθηκε το τμήμα ήταν «Οι εκλογές» λόγω των Δημοτικών και Περιφερειακών εκλογών που προηγήθηκαν σε όλη τη χώρα σε συνδυασμό με τα  επιλεγμένα βίντεο σχετικά με τις εκλογές της εποχής εκείνης. Η προσπάθεια της εκπαιδευτικού και των παιδιών ήταν να αναπαραστήσουν τις διαδικασίες που ακολουθούνται σε μια κανονική ψηφοφορία για την ανάδειξη του Προέδρου, Αντιπροέδρου και Γραμματέα της τάξης.

Ετοίμασαν τις πολιτικές τους  ταυτότητες, συνέταξαν τα ψηφοδέλτια και τον εκλογικό κατάλογο των μαθητών που δικαιούνταν να ψηφίσουν, όρισαν με κλήρο τον Δικαστικό Αντιπρόσωπο, τους Γραμματείς και την Εφορευτική Επιτροπή. Έτσι οι μαθητές βιωματικά και με ιδιαίτερη ευχαρίστηση έζησαν όλη τη διαδικασία των εκλογών που άλλωστε ως διδακτικό αντικείμενο εντάσσονται στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής ( στην ενότητα «Το δημοκρατικό πολίτευμα της Ελλάδας») όπως και στο μάθημα της Γλώσσας στην ενότητα «Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ-Πόλη και Πολιτισμός».

Όσο για τα αποτελέσματα; Θριάμβευσαν τα κορίτσια, που διεκδίκησαν τις θέσεις των εκπροσώπων της τάξης και κατάφεραν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας!

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες που εκλέχθηκαν αλλά και σε όλα τα παιδιά και στην εκπαιδευτικό για την εξαιρετική αναπαράσταση!