Η εκδήλωση της επετείου για την 28η Οκτωβρίου 1940

Πολύς καιρός είχε περάσει από την τελευταία χρονικά εκδήλωση που διοργάνωσε το σχολείο μας στην Αίθουσα Εκδηλώσεων. Η πανδημία προκάλεσε για σχεδόν τέσσερα χρόνια απαγορεύσεις που επέδρασαν αρνητικά στη λειτουργία της εκπαίδευσης και μία από αυτές ήταν η διακοπή τέλεσης μαζικών εκδηλώσεων όπου  συμμετείχαν συνεργατικά όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.

Φέτος, και για πρώτη φορά μετά τα Χριστούγεννα του 2019, ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε ότι πρέπει να επιστρέψουμε στην αίθουσα εκδηλώσεων για να γιορτάζουμε όλοι μαζί τις σημαντικές επετείους και εορτές της σχολικής μας κοινότητας, μια παράδοση που, όπως είναι γνωστό,  υπηρέτησαν για πολλά χρόνια και με μεγάλη επιτυχία οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

Έτσι, την εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 ανέλαβαν να διοργανώσουν τα τριτάκια και τα τεταρτάκια μας με συντονιστές τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων τους: για τη Δ΄ τάξη ο Απόστολος Δομτζίδης και για τη Γ’ τάξη η Αναστασία (Σούλα) Κολσούζογλου.

Οι μαθητές/τριές μας  παρουσίασαν ένα χρονικό  όλης της τραγικής περιόδου του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στη χώρα μας, γεμάτο παλμό, ευαισθησία και κατανόηση των ιστορικών γεγονότων, φανερώνοντας τις υποκριτικές, αναγνωστικές και μουσικές τους δεξιότητες αλλά και τη δουλειά που κάνουν μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Αρωγοί στην προσπάθειά τους και οι μαθητές/τριες της χορωδίας μας, αποτελούμενης από τα τμήματα της Ε’ και της  ΣΤ’, με την εκπαιδευτική ευθύνη της εκπαιδευτικού Μουσικής του σχολείου μας, Μαρίας Άννας (Μαριάννας) Καλαϊτζή, που τραγούδησαν τον «Ναπολιτάνο» και τον Εθνικό Ύμνο στο τέλος της εκδήλωσης.

Όλοι οι θεατές που παρευρέθηκαν, μαθητές/τριες του σχολείου μας και τουλάχιστον 30 από τους γονείς απόλαυσαν την εκδήλωση που διήρκεσε λίγο παραπάνω από μια ώρα, παρά τα προβλήματα της τελευταίας στιγμής με την ηχητική εγκατάσταση, που ανάγκασε τους διοργανωτές να αποφασίσουν να μη χρησιμοποιήσουν μικρόφωνα. Παρ’ όλα αυτά όλοι οι μικροί συμμετέχοντες ακούγονταν ακόμη και στις τελευταίες σειρές των θεατών, ακριβώς γιατί μαθητές/τριες και γονείς ήταν απόλυτα ήσυχοι συνεισφέροντας με αυτόν τον τρόπο στην επιτυχία της εκδήλωσης.

Ευχαριστούμε όλους/ες τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκλησή μας.  Οφείλουμε να πούμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες των τάξεων και στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς που μόχθησαν γι’ αυτή την επιτυχημένη εκδήλωση.

Το επόμενο ραντεβού της Αίθουσας Εκδηλώσεων που ανοίγει πλέον για τα καλά θα είναι τη 17η Νοέμβρη, στη γιορτή του Πολυτεχνείου, αυτή τη φορά μαζί με τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς της ΣΤ’!